Bilim ve Sanat Wonca Aile Hekimliği Kongresi’nde Buluştu

Tüm dünyadan 3000 aile hekiminin bir araya geldiği geleneksel WONCA tıbbi kongresinde bu sene konu sanatla sağlığın buluşması oldu. Dünyagöz Hastaneler Grubu, aile hekimlerine verdiği desteği yurtdışında da sürdürmeye devam ettiğini katılımcı olarak verdiği destekle bir kere daha gösterdi.

“Pratisyen ve Aile Hekimleriyle Bilim ve Sanat” konferansı, Aile Hekimleri ve Dünya Teşkilatı (WONCA ) ile Avustralya Genel Uygulama ve Aile Teşkilatı Derneği tarafından 4-7 Temmuz 2012 tarihleri arasında Viyana’da gerçekleştirildi. Konferansın ana teması sanat ve genel pratisyenlik bilimiydi.

WONCA çatısı altında aile hekimliği asistanlarının ve ilk beş yılı içindeki aile hekimliği uzmanlarının yararına çalışan bir grup olan The Vasco Da Gama Hareketi, tıp ve sanat alanlarında her zaman bir bağ olduğunu savunuyor.

Yaklaşık 3 bin aile hekiminin katıldığı ve sanatla tıp  entegrasyonunun anlatıldığı konferansta, pratisyen ve aile hekimlerinin hasta ve hasta yakınlarıyla olan ilişkileri ve sanat bağlantısı  konuşuldu. Hasta ile doktor diyaloglarındaki ifadeler ve tutumların da birer sanatsal gösteri olduğunu savunan konuşmacılar, ilginç örnekler ve benzetmelerde bulundular.

Konferansa konuşmacı olarak katılan doktorlar, ressamlar ve fotoğrafçılar tüm bilimsel ve sanatsal çalışmalarını  bir araya getirdi. Binlerce fotoğraf ve resimden oluşturulan “DOCSART” sergisi, doktorlar ve sanat severler için farklı bir görsellik sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here