“BİLKENT ENTEGRE SAĞLIK KAMPÜSÜ”

09SAĞLIK ALANINDAKİ EN BÜYÜKKAMU ÖZEL İŞBİRLİĞİ PROJESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte Avrupa’nın en büyük ve dünyanın tek kontrat altında yapılan en büyük hastane kompleksi Ankara Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü projesinin imza törenine katıldı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’nin yükselen sağlık turizmine dikkat çekerek, “Şu anda 2,5 milyar dolar civarında olan sağlık turizm gelirimizi 2018 itibariyle 9-10 milyar dolarlara, 2023 yılında da 20-25 milyar dolarlara götürme hedefindeyiz” dedi.

1 milyar 200 milyon Euro’ya mal olacak olan proje finansmanı kredi sözleşmesinde, krediyi sağlayacak bankaların temsilcilerinin de hazır bulunduğu Hiton İstanbul Bomonti Otel’deki imza töreninde söz alan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, yaptığı konuşmada sağlık turizminin önemine vurgu yaparak, 2023 yılında hedeflenen rakamın 20-25 milyar dolar olduğunu kaydetti. Müezzinoğlu, “2018’e Türkiye geldiğinde sağlık yatırımları anlamında bir taraftan kamu özel işbirliği ile yaklaşık 45 bin, 46 bin yatak. Diğer tarafta yine kamu kurumunun 45 bin, 46 bin yatak kapasitesini sıfırdan yeniden ileri teknoloji ile yapmış ve ileri teknolojiyle donatmış, iddialı söylüyorum; dünyanın tek ülkesi olacak. Şu anda 2,5 milyar dolar civarında olan sağlık turizmi gelirimizi 2018 itibariyle 9-10 milyar dolarlara, 2023 yılında da 20 – 25 milyar dolarlara götürme hedefimiz var” dedi.

Türkiye Yakın Coğrafyanın Bölge Merkezi Olacak

Türkiye’nin sağlık turizminde yakın coğrafyanın bölge merkezi olacağını da ifade eden Sağlık Bakanı Müezzinoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda Sağlık Turizmi Koordinasyon Kurulu Başkanlığı Sağlık Bakanlığı’nda. Bu anlamda stratejileri belirleyen çalışmaları başlattık. Diğer taraftan da sağlığın akreditasyonu konusunda Enstitüsü Başkanlığı’nda atama sürecini başlattık. İnanıyorum ki; yılsonuna kadar gerek sağlık turizminde Türkiye’nin gelecek yol haritası, gerekse sağlık akreditasyonu uluslararası akreditasyon dinamiklerini de sağlayarak Türkiye sağlık turizminde yakın coğrafyasının bölge merkezi olacak. Yakın coğrafyamıza 3 saatlik uçuş mesafesinde yaklaşık 1,5 milyar nüfusa hizmet sunabilecek güçlü bir merkez olma iddiasındayız. Sağlıkta mesleki birikim anlamında gerek tecrübe, gerek bilgi birikimi anlamında, Türkiye dünya standartlarını yakalamış bir ülke. Akreditasyonla kaliteyi sunumu ve tanıtımı da çok daha iyi yere taşıyarak inanıyorum ki bu anlamda hedeflediği bu 9-10 milyarları 2018’de, 2023’de 25 milyar dolarlık hedeflere rahatlıkla yürüyecektir.”

OECD Ülkeleri 30, Türkiye 10 Yılda Başardı

İmza töreninden önce bir konuşma yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, bebek ölümlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bu konuda OECD ülkelerinin 30 yılda başardığını Türkiye’nin son 10 yılda başardığını kaydeden Bakan Şimşek, “Bebek ölüm oranlarını binde 30’lar civarından, binde 10’ların altına OECD ülkeleri 30 yılda indirmiş. Yani OECD ülkelerine bakarsanız; bu çok önemli bir gösterge. Ortalama yaşam beklentisini belirleyen çok önemli bir faktör. OECD ülkelerinin 30 yılda başardığını Türkiye 10 yılda başardı. Ve Amerika’nın 10’da 1’i maliyetle kapsam, yani hizmetlerin kapsamı ve sağlığa erişim noktasında Türkiye neredeyse o düzeyde bir sağlık hizmeti sunuyor. Yani Kuzey Avrupa ülkeleriyle karşılaştırılabilir kapsam ve sağlığa erişim hizmet kapsamı anlamında gerçekten Türkiye sağlıkta bir devrim yaşamıştır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Avrupa’nın en büyük ve dünyanın tek kontrat altında yapılan en büyük hastane kompleksi Ankara Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü projesinin 1.2 Milyar Euro tutarındaki finansmanı için kredi sözleşmesi imzalandı.

Projenin finansmanında kullanılacak 890 Milyon Euro tutarındaki kredi Türkiye Garanti Bankası, DenizBank,Türkiye İş Bankası, Finansbank, Siemens Finansal Hizmetler, Garanti Bank S.A, Yapı ve Kredi Bankası ve UniCredit Bank tarafından sağlandı. UniCredit Bank Austria AG’nin finansal danışman olduğu projedefinansman sağlayan kuruluşlardan Siemens Finansal Hizmetler bugüne kadar sağlık sektöründe verdiği en büyük kredi dilimini bu proje için sağladı. Proje, Sağlık Bakanlığı’nınKamu Özel İşbirliği Modeli ile sağlık alanında Türkiye’de gerçekleştireceği en büyük proje olacak.

15 ve 18 yıl vadelerden oluşan890 milyon Euro tutarındaki finansman sözleşmelerinin DİA Holding Yönetim Kurulu Başkanları Murat Çeçen ve Hassan Gozal’ın  ev sahipliğinde düzenlenen imza törenine projeye finansman sağlayıcı kuruluşların üst düzey yetkilileri de katıldı.

Konuşmacılar arasında Türkiye Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, Finansbank Genel Müdür Yardımcısı  Ömür Tan,Unicredit Bank ve Yapı ve Kredi Bankası’nı temsilen Genel Müdür Vekilli Niccolo Ubertalli yer aldı.

Kamu Özel İşbirliği Modeli, dünyadaki yaygın uygulamalarından örnek alınarak özel sektör ile işbirliği halinde uygulamaya geçirilen ve kamunun temel işlevlerinde yatırım, finansman ve kalite bakımından önemli bir yükü kamunun üzerinden alarak, vatandaşa çağdaş standartlarda hizmet sunulmasınıöngören yeni bir yatırım ve işletme modelidirBu modelde, sağlık hizmetlerinin bugüne kadar olduğu gibi tümüyle kamu tarafından sunulması, hastane kampüsünün finansmanının, inşaasının ve işletmesinin ise özel sektör tarafından üstlenilmesi öngörülmektedir. Bu doğrultuda kamunun önemli oranda tasarruf sağlaması, hizmetlerde kalitenin ve verimliliğin yükselmesi tasarlanmaktadır.

Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü, 1.3 milyon metrekarelik kapalı alanıyla, Avrupa’nın en büyük ve dünyanın tek kontrat altında yapılan en büyük hastane kompleksi olacaktır. 3.804 yatağıyla günde ortalama 5.000’i acil olmak üzere 50.000 hastaya hizmet verecek olan kampüste 8.000’den personele istihdam sağlanacaktır. Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü’nün Ankara ve çevre illerin yanı sıraülkemizi, uluslararası sağlık turizminde öne çıkaracak bir bölgesel çekim merkezi haline getirmesi ve çevre ülkelere de hizmet sunması öngörülmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here