BİYOMEKATRONİK GELECEĞE YÖN VEREN MEDİKAL TEKNOLOJİ

21Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Makine Teknolojileri Kulübü (MAKTEK), biyomedikal konusunda Türkiye’ye katma değer kazandırmak amacıyla MEKATRONİK TEKNOLOJİLERİ (MEKATRO-TEK) etkinliğini düzenliyor. 15- 20 Nisan 2015 tarihleri arasında YTÜ Beşiktaş yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek olan MEKATRO-TEK’ bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Etkinlik kapsamında biyomedikal konusu tüm detaylarıyla irdelenecek.  

Mekatronik sistemler, mekanik ve elektrik bileşenlerden oluşan; etrafı algılayan sensörlere, algılanan verileri yorumlayıp kararalar veren mikroişlemcilere ve kararlar doğrultusunda gerekli tepkileri veren eyleyicilere sahip olan sistemlerdir.

İlk etkinlik mekatronik adına gerçekleştirilen ilklere, 2023 hedeflerine; ikincisi ise mekatroniğin alt teknolojilerine ve ileri uygulamalara yer vermişti. Bu yıl mekatronik alt teknolojılerinden biyomekatronik teknolojilere yer verilecek.

Biyomekatronik sistemlerin amacı; uzuv hareketlerini desteklemek, uzuvları güçlendirmek, sorunlu vücut fonksiyonlarını işler hale getirmek veya bu fonksiyonları yerine getiren uzuvların kaybedilmesi durumunda bizzat uzuvların yerini alarak fonksiyonları gerçekleştirmektir.

Konusunda uzman akademisyenlerin, üretici firmaların ve teknisyenlerin geliştirdikleri biyomekatronik sistemleri anlatacağı, ilgili sivil toplum kuruluşlarının bu alandaki faaliyetlerini paylaşacakları “Medikal Cihaz Sektörünün Durumu ve Geleceği” konulu panelin medikal cihaz üreticilerine ve bu konudaki araştırmaların şekillenmesine ışık tutması amaçlanıyor.

Bu etkinliğin en temel amacı Biyomekatronik sistemleri tanıtırken, üniversite-sanayi; üniversite-üniversite; sanayi-öğrenci ve hatta sanayi-sanayi boyutunda ilişkileri güçlendirmek. Bu kurumlar arasında sağlıklı bir iletişim kurulması sayesinde etkili ve düzenli bilgi paylaşımı sağlamaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here