Böbrek nakli olan hastalar doktorlarıyla buluştu

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi doktorları ile böbrek nakli olan hastalar ve ailelerinin buluşmasına; “Böbrek kardeşiyiz” sözleri damga vurdu.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde böbrek nakli olan hastalar, doktorlarla tekrar bir araya gelme fırsatı yakaladı. İstanbul Maltepe’de buluşan doktorlar ve böbrek nakli olan hasta ve aileleri, birlikte kahvaltı yaptı. Yaklaşık 40 kişinin yer aldığı buluşmaya; Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nden Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özcan Gökçe, Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, Nefrolog Doç. Dr. Zehra Eren katıldı.

“Keşke daha fazla hastanın yüzünü güldürebilsek”

Böbrek nakli operasyonuyla sağlıklarına yeniden kavuşan hastalar; doktorlara, ameliyat sonrasında devam eden sosyal hayatlarından bahsettiler, böbrek naklinden sonra yeniden hayata dönüş hikâyelerini paylaştılar. Buluşmada yer alan hekimler de, böbrek nakilli hastalar ve aileleriyle tek tek ilgilendi.

Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özcan Gökçe, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi olarak bugüne kadar pek çok böbrek nakli ameliyatı gerçekleştirdiklerinden bahsetti. Ameliyatların öncesi ve sonrasında yaşanan sürecin zorlu ama mutluluk verici olduğunu anlatan Gökçe, bu ameliyatlarda sağlığına yeniden kavuşan hastalar ve aileleri ile bir arada olmaktan büyük bir mutluluk yaşadıklarını söyledi. Böbrek naklinin öneminden de söz eden Prof. Dr. Özcan Gökçe, “Ülkemizde halen böbrek nakli sayısında yetersizlik yaşanıyor. Keşke daha fazla hastamızın yüzünü güldürebilsek” diye konuştu.

Böbrek kardeşliği

Nefrolog Prof. Dr. Gülçin Kantarcı da böbrek nakli ile ilgili kamuoyunu bilinçlendirmek adına herkese görev düştüğünü dile getirdi. “Benim başıma gelmez”düşüncesine kapılmamak gerektiğini sözlerine ekleyen Kantarcı, hastalardan, hastane ve doktorlara kadar herkesin böbrek nakli ile ilgili üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Buluşmada, böbrek nakli olan hastaların hikayeleri, hem gururlandırdı hem de gülümsetti. 7 yıl önce aynı kadavradan alınan böbreklerle hayata dönen Hüsmen Akgün ve Hasan Özdemir’in buluşmasında duygusal anlar yaşandı. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan ameliyatla aynı kadavranın böbrekleriyle sağlığına kavuşan Akgün ve Özdemir, birbirlerine sarılıp, “Böbrek kardeşiyiz” diyerek, yüzleri güldürdüler.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here