Böbrek nakli ‘Son Çare’ değil…

0
13160

Böbrek nakilleri ve diyaliz hakkında bilmeniz gereken 4 gerçek…

İster kalp olsun ister akciğer, böbrek veya karaciğer, birçok insan, çalışmayan bir organın tedavisinde nakil yapmanın son çare olduğunu düşünüyor. Ancak böbrek hastalığı durumunda nakil yapma, yeni böbrek alma adayı hastalar için gerçekte ilk tedavi seçeneğidir. Dr. Emilio Poggio; “Böbrek nakil son çare değildir; bu ilk çaredir. Böbrek nakli yapma gereksinimi ile karşılaşan insanlar için bu, en iyi tedavi seçeneğidir.” diyor.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ne göre, Amerika’daki yetişkinlerin 10%’undan fazlası yani yaklaşık 20 milyon insan kronik böbrek hastası. Türkiye’de kayıtlı 66 bin 711 böbrek hastası var ve bu artık sürekli devam ediyor. Asıl büyük ve önemli kısım ise buzdağının altında bulunuyor. 7 milyon 300 bin kişi böbrek hastası olduğunu bilmeden yaşıyor. Böbrek son evreye kadar sinyal vermiyor. Dr. Poggio’nun söylediğine göre; Amerika’da 600.000 kişi diyalize giriyor ve 100,000 kişi böbrek nakli için sıra bekliyor. Ancak yılda sadece 16,000 nakil yapılabiliyor.

Uzmanlar, halkı böbrek nakli konusunda dört gerçeği bilmeleri konusunda uyarıyor!

  1. Diyalizin hem artıları hem de eksileri var. Cleveland Clinic Hipertansiyon ve Böbrek Ana Bilimi Departmanı Bölüm Başkanı Nefrolog Dr. Robert Heyka şunları söylüyor; “Bazı hastalar diyalize girmeyi erteliyor fakat bunu denediklerinde, tatlı bir sürpriz ile karşılaşıyor. İnsanlar tedavi oluncaya kadar ne kadar kötü hissetmekte olduklarını fark edemiyor. Tedavi olduktan sonraki ilk birkaç ay içerisinde, iştahları yerine geliyor, kilo alıyor ve daha fazla enerjileri oluyor. Fakat diyaliz tedavisine harcanan süre kişinin bağımsızlığını ve hayat kalitesini düşürebiliyor.”
  2. 1999 yılında yapılan çalışmadadiyalize bağlı olarak nakil bekleyen hastaların sağlık sonuçları henüz yeni bir böbreğe kavuşmuş hastalar ile karşılaştırıldı. Çalışma, nakil hastalarının uzun dönem ölüm oranlarının diyaliz hastalarına göre 48% ile 82% daha düşük olduğunu gösterdi. Nakilin faydaları yan etkilerinden fazla.  Dr. Poggio’ya göre, “Nakil yapmanın eksilerine rağmen, kısa dönem ve uzun dönem sonuçlarının diyalizden çok daha iyi olduğuna dair bol miktarda veri bulunuyor. Hayat kaliteleri artıyor, hasta daha iyi ve daha uzun yaşıyor.”
  3. Herkes nakil alamıyor. Dr. Poggio, kimin bir yeni böbrek adayı olduğunu belirlemede birçok faktörün göz önüne bulundurulması gerektiğini belirtiyor. Diyabet veya kalp yetmezliği gibi diğer tıbbi durumlar da bunlardan birisi. Fakat nakil adaylığını iyileştirmek için yollar mevcut. Sigara içmek gibi, bir nakli zorlaştırabilecek şartları yönetmek son derece önemli.
  4.  Diyalize bağlı olarak iyi bir yaşam, bakımınız için doğru yeri seçmenize bağlı. Sosyal hizmet uzmanlarından destek almalı ve hastalar arasında sosyal etkileşim içeren pozitif ortamlarda bulunmalısınız. Eğer böbrek hastalığınız varsa ve mevcut durumda diyalize bağlı iseniz, doktorunuz ile bir böbrek nakli için görüşmeye çekinmeyin. Kişisel durumunuza bağlı olarak, bu size birçok fayda sunabilir.

#böbreknakli #böbrekhastalığı #ClevelandClinic #diyaliz #NefrologDrRobertHeyka

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here