Böbrek sağlığınız için bol sıvı tüketin

A hurting woman, who is sitting on a couch and holding her lower back with her left hand.

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü sağlıklı beslenmenin böbrek sağlığı açısından önemli olduğuna dikkat çekerek; “Böbrek sağlığını korumak için başta bol sıvı tüketmek olmak üzere bazı önlemler alınması gerekiyor. Zira böbreklerde kaybedilen su yerine konmazsa tehlikeli durumlar oluşabilir” uyarısında bulundu.

  1. Bol su tüketin

Kanın vücutta sağlıklı dolaşımını devam ettirmek ve tansiyon düşüklüğünden korunmak amacı ile böbrekler su tutar, böylelikle idrar daha konsantre bir hal alır. Bu nedenle susuz kaldığımızda durumlarda sıvı kaybının yerine konması hayati önem taşır. Yaz aylarında böbrek sağlığını korumak için su tüketimini artırmak önemlidir. Kış aylarında içtiğiniz sudan yaklaşık 1 litre daha fazla tüketmeniz önerilir. Özellikle sıcak havalarda günde 2,5-3 litre su içebilirsiniz.

  1. Tuz alımını azaltın

Tuz, böbrek sağlığını olumsuz etkileyen besinlerin başında gelir. Çok tuzlu beslenme tansiyon yüksekliğine, ödeme ve dolayısıyla ilerleyen dönemlerde böbrek hastalığına yol açabilir. Aşırı tuz tüketimi hem böbrekler için hem de kalp için olumsuz bir durum yaratır.  Yaz aylarında özellikle yağlı kızartmalar ve ağır yemeklerden uzak durmak gerekir. Bunun yerine içinde bol su bulunan meyve ve sebzeler tercih edilmelidir.

  1. Su oranı yüksek gıdaları tercih edin

Öğünleri hafif, meyve ve sebze ağırlıklı olması böbrek sağlığını korumak için önemlidir. Meryvelerin suyu değil kendisini tüketmek şekeri dengelemek için de ayrıca önemlidir. Özellikle karpuz ve şeftali gibi sudan zengin meyveler ile limon ve brokoli sıkça tüketilebilir. Karbonhidrat seçerken beyaz ekmek, pirinç, makarna, patates gibi glisemik indeksi yüksek yani kan şekerini hızla arttıran besinler yerine esmer ekmek, bulgur, kepekli makarna, yulaf ezmesi gibi düşük glisemik indeksli olanlar tercih edin.

  1. Böbreklerinizin sağlığı için egzersiz yapın

Düzenli egzersiz böbrek sağlığı açısından uzun vadede önem taşımaktadır. Kalp damar sağlığınızı yapacağınız aktiviteler ile koruyabilirsiniz. Bu da uzun vadede böbrek sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Düzenli olarak yürüyüş, hafif koşu, bisiklete binmek gibi egzersizler tercih edebilirsiniz. Yapacağınız düzenli aktiviteler ile diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların böbreklerde yol açabileceği hasarı önleyebilir veya azaltabilirsiniz.

  1. Sigara ve alkol kullanmayın

Sigara kullanmayın. Özellikle yaz aylarında alkol tüketimine dikkat etmek gerekir. Alkol tükettiğiniz takdirde içtiğiniz su miktarını arttırın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here