Böbrek Taşlarının Tedavisinde Robot Devrimi

Türk hekimler ve mühendisler, dünyada ilk defa, böbrek taşlarını vücutta herhangi bir kesme işlemi yapmadan kıran robot yaptı. Robot, 19 Mayıs’ta Amerika Birleşik Devletleri’nde görücüye çıkacak.

Böbrek taşlarını 1 saatte kıran robotla ilgil bilgi veren Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Remzi Sağlam, “Türkler robot yapmaya alışık. 20 yıldan beri Türkiye’de böbrek taşı kırma cihazları imal ediyor. Durup dururken ortaya çıkmadı, büyük emeğin sonucu ortaya çıktı” diye konuştu.

Robota İbn-i Sina İsmi

İdrar kanallarından girerek böbrek taşlarını lazer ile toz haline getiren robota, İbn-i Sina’nın Avrupa’da bilinen adı ‘Avisenna’ verildi. Böbrek taşı kırma işlemi, ince ve ucu kıvrılabilen cihazlarla yapılıyor. Robot, ince hareketlerle görevini yerine getiriyor.

Prof. Dr. Remzi Sağlam, bu konuda, “Robot kırıyor taşı, ben istediğim zaman pozisyonumda değişiklikler yapabiliyorum, milimetrelik parçalar, hasta bunu düşürürken hissetmeyecek bile” dedi.

Tedavi Süresi 

Bu yöntemle tedavi olanlar hemen ayağa kalkabiliyor.

Prof. Dr. Sağlam, tedavi süresiyle ilgili olar ise “Aynı gün evlerine dönebiliyorlar, dönebilirler çünkü hastaya yaptığımız önemli bir şey yok. Bize uzak şehirlerden, yabancı ülkelerden gelenler var, akabinde gidebiliyorlar” şeklinde konuştu.

“Avisenna” 19 Mayıs’ta görücüye çıkacak. Robot, Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Uluslararası Üroloji kongresinde tıp dünyasına takdim edilecek.

1 YORUM

  1. WordPress adresinde “Epilepsi üzerine bir araştırma” adlı bir makalem var.
    Yıllarca üzerinde düşündüğüm, epilepsi nöbetlerini önleyecek bir cihaz geliştirebiliriz. Eğer ilgilenirseniz, İstabulda yaşamaktayım.tel. nom.05357796921’dır.
    mail adresim de yukarda bulunmaktadır.
    ilginizi bekliyorum.

    İbrahim Seyrekbasan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here