Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı, “Kanatlılarda Kas ve İskelet Sorunları” konulu online toplantı düzenledi

0
5403
Kas ve iskelet sorunlarına neden olan enfeksiyon nedenlerinin ele alındığı Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı Kanatlı İş Birimi tarafından gerçekleştirilen toplantıya; Türkiye haricinde, Fransa, Mısır, Arap Emirliği, Suudi Arabistan ve Almanya gibi ülkelerden de katılım gösterildi.

 

Yenilikçi konumuyla hayvan sağlığı sektörüne yön veren Boehringer Ingelheim, kanatlı hayvanlarda kas ve iskelet sorunlarını değerlendirmek için online bir toplantı düzenledi. Toplamda 110veteriner hekim ve sektör paydaşının katıldığı toplantıda; kanatlı hayvanlarda kas ve iskelet sorunlarının çok değişik faktörlerden kaynaklanabileceği, enfeksiyona ve beslenmeye bağlı olarak çeşitli sonuçların ortaya çıkabileceği aktarıldı.

Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı Kanatlı İş Birimi tarafından gerçekleştirilen online toplantıya konuşmacı olarak katılan Dr. Guillermo Zavala; yoğun karşılaşılan sorunları sınıflandırarak yaşa bağlı olarak görülmesi muhtemel günleri ve kas ve iskelet hastalıklarındaki belirtiler arasındaki farklılıkları ayrıştırmanın yollarını masaya yatırdı. Ayrıştırma için yapılacak olan nekropsilerde, kemiklerdeki epifizeal anormalliklerin çeşitlerini, büyüme plaklarının görünüşünü ve duruma göre teşhisini detaylı olarak katılımcılara aktardı. Etlik piliç yetiştiriciliği için damızlıklarda serolojik Reo–tenosynovitis takibi yapılması gerektiğini aktaran Dr. Zavala, embriyo ve hücre kültüründen virüs izolasyonu ile koruma ve aynı zamanda kontrolde alınacak önlem ve aşılama programlarını da detaylandırdı.

Veteriner hekim ve sektör paydaşlarına konuyla ilgili odak bilgilerin aktarıldığı toplantının ikinci yarısında Dr. Stephane Lemiere konuşmacı olarak yer aldı. Dr. Lemiere; kas ve iskeletsorunlarına neden olan enfeksiyonların önlenmesi için öncelikle maternal antikorların önemini aktardı ve miktarlarının artırılarak broilerlerin de korunması için, kullanılmakta olan REO, Adenovirus, EDS ve multi aşılar hakkında detaylı bilgileri katılımcılarla paylaştı. Dr. Lemiere konuşmasının sonunda ise saha sonuçlarına yer verdi.

Toplantının moderatörlüğünü gerçekleştiren Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı Kanatlı İş Birimi Müdürü Turgay Yılmaz; birimin, merkezine hastalıkların önlenmesini aldığını, hizmet ve yaklaşımların buna göre belirlendiğini aktardı. Yılmaz, Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı olarak, online toplantılara devam edileceği ve atılan tüm adımlarla Covid-19 sürecinde de sektörün yanında olunacağının altını çizdi.

 

 

#BoehringerIngelheim #KasVeİskeletSorunları #Enfeksiyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here