Büyükşehirlerde yeni trend “gülüş tasarımı”


Diş sağlığı ve estetiği, gelişen dünyayla beraber kişiler için önemli bir konu haline geldi. Bembeyaz dişler ve dikkat çekici bir gülüş, sosyal hayatın gerekliliklerinden biri oldu. 25 yıllık tecrübesiyle ülkemizin önde gelen güzellik merkezleri arasında yer alan Bioritm Institute, ağız ve diş sağlığının ülkemizdeki durumunu ortaya koydu.

Bioritm Institute Kurucu Ortağı Dt. Ayşegül Demirağ, diş sağlığı ve estetiğine en çok üç büyük şehrin özen gösterdiğini belirtti. Bunun yanı sıra estetik diş uygulamalarında kadınların yanı sıra, Hollywood yıldızlarından etkilenen erkeklerin gösterdiği yoğun ilginin de altını çizdi.

Dişler, birçok hastalığın önünü açabildiğinden kişilerin sağlığına çok özen göstermesini gerektiriyor. Hem estetik olarak hem de sağlık açısından ağız ve diş bakımı büyük önem taşıyor. Ağız bakımı ve diş estetiği uygulamaları artık ülkemizde son teknolojiyle yapılarak kişilerin hem daha rahat gülümsemesini sağlıyor hem de oluşabilecek sorunların önüne geçiyor.

1988 yılından bu yana güzellik alanında yenilenerek büyüyen Bioritm Institute, ülkemizdeki diş sağlığına ve erkeklerin estetik diş uygulamalarına ilgisi konusunda önemli bilgiler verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Bioritm Institute Kurucu Ortağı Dt. Ayşegül Demirağ, son yıllarda gerçekleştirilen aktivitelerin, ağız ve diş sağlığı konusunda kişilerin bilinçlendirilmesine katkı sağladığının altını çizerek şunları söyledi: “Okullarda yapılan diş taramaları, seminerler, yayınlanan yazılar ve televizyon programlarının bu konuda farkındalık oluşturduğu bir gerçek. Bunun yanı sıra diş bakımına dikkat eden bölgeden çok, sosyo-ekonomik durumu daha yüksek olanların diş sağlığına daha fazla önem verdiğini söyleyebiliriz. Ülkemize genel anlamda baktığımızda ise diş bakımına en çok İstanbul, Ankara ve İzmir’in dikkat ettiğini görüyoruz.”

Estetik diş uygulamalarıyla ilgili de bilgiler veren Demirağ, bu konuda da en çok talebin yine üç büyük şehirden geldiğini belirtti: “Estetik diş uygulamaları yani genel adıyla ‘gülüş tasarımı’ ülkemizde günden güne artan bir taleple karşılaşıyor. Bu uygulamaların özelliği dişlere ve diş etlerine yapılan birtakım küçük işlemlerle doğal ve estetik görünümlü dişlere kavuşabilmektir.

Başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere her bölgeden taleple karşılaşıyoruz. Bu talebi böylesine artıran sebebin, iş ve sosyal yaşamda gerekli olan sağlıklı, estetik ve güzel bir görünüm olduğu inancındayım.”

Şu anda ön bölgede yer alan dişleri kesmeden yapılabilen porselen laminate ve dişsiz ağızlara uygulanan implantlerin en çok talep edildiğinden bahseden Dt. Ayşegül Demirağ, bu konuda da en yoğun ilginin İstanbul’dan geldiğini söyledi. Demirağ, büyük şehirlerin bu konuda bilgiye daha kolay ulaştığını ve imkanlarının daha fazla olduğunu da sözlerine ekledi.

DİŞ ESTETİĞİ YAPTIRAN ERKEKLERİN ORANI YÜZDE 20’YE ÇIKTI

Bioritm’in verdiği bir diğer ilginç bilgi de erkeklerin estetik diş uygulamalarına gösterdiği ilgi oldu. Eskiden bu sebeple diş hekimlerine gelenlerin tamamına yakını kadınlardan oluşurken artık erkeklerden de hatırı sayılır bir oran gözleniyor. Demirağ, estetik diş uygulaması yaptırmak için gelenlerin yüzde 20’sinin erkek olduğunu belirterek, burada Bruce Willis, George Clooney gibi Hollywood yıldızlarının örnek alındığını vurguluyor.

MARMARA DIŞINA ÇIKTIKÇA ÇÜRÜK DİŞ ARTIYOR

Marmara Bölgesi dışındaki illerdeki çürük diş oranının fazlalığına da dikkat çeken Ayşegül Demirağ, “Özellikle kırsal kesimde daha çok diş çekimi yapılıyor. Bunun yanı sıra çürük diş oranı yüksek olduğu için kanal tedavisi de sıkça uygulanıyor. Sosyal güvencesi en az olan illerde çürük diş problemi çok fazla. Bu konuda Marmara Bölgesi dışına baktığımızda gözle görülür bir oran yüksekliği var.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here