Capsugel® Uluslararası Yenilikçi Tedaviler Forumu’na Ev Sahipliği Yaptı

Türk Farmasötik Teknoloji Araştırmacıları Derneği (TÜFTAD) ve Capsugel tarafından düzenlenen “2. İlaç ve Biyolojik İlaç Forumu”nda, kuru toz inhale sistemlerindeki yeni gelişmeler tartışıldı. Forumda aynı zamanda, bu konuda gelişmekte olan yenilikler de tartışılırken, diğer pazarlarda doktorların faydalandığı ve uygun maliyetli tedavi olanaklarına yol açan gelişmeler de masaya yatırıldı.

 

 

 

26-27 Nisan 2012 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Rektörlük Binası Nihat Sayar Salonu’nda gerçekleştirilen “2. İlaç ve Biyolojik İlaç Forumu”na Capsugel ve TÜFTAD ev sahipliği yaptı. Nüfusun yaş ve sağlık maliyetleri arttıkça, yenilikçi çözümler oluşturmanın doktorlar ve hastalar için uygun maliyetli ve gelişmiş tedavi seçenekleri bulmak açısından büyük önem taşımaya başladığının vurgulandığı forumda, kuru toz inhale sistemlerindeki yeni gelişmeler tartışıldı.  “2. İlaç ve Biyolojik İlaç Forumu”na, Uluslararası farmakoloji uzmanları, ilaç geliştirme uzmanları, üretici firmaların yetkilileri, akademisyenler ve özel sektör yetkilileri katıldı. Forumda aynı zamanda, bu konuda gelişmekte olan yenilikler de tartışılırken, özellikle gelişmekte olan pazarlar öncelikli olmak üzere diğer pazarlarda doktorların faydalandığı ve uygun maliyetli tedavi olanaklarına yol açan gelişmeler de masaya yatırıldı.

Capsugel’de Farmakolojik İş Geliştirme Direktörlüğü görevini yürütmekte olan Dr Sven Stagemann forumun açılış konuşmasında: “Superjenerik veya gelişmiş tedavi öğeleri, ilaç tedavisinde önemli bir kaynak oluşturmaktadır” dedi. Stagemann konuşmasa şöyle devam etti: “Gelişmekte olan piyasaların talebi ve sürekli artmakta olan küresel baskılar, en hızlı büyüyen ilaç dağıtım kategorisi olan Kuru Toz İnhale sistemlerinin verimli teknoloji platformlar kurularak hukuki çerçevelerde bir an önce gelişmesi gerektiğinin en önemli gerekçeleridir.”

İnhale bazlı tedaviler astım ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı gibi akciğer hastalıkları tedavisinde yıllardır kullanılıyor. Uygulamanın doğrudan ve hızlı etkili olması, inhalasyon yolu ile yapılan tedavilerin diğer hastalıkların tedavisi için de tercih edilmesine neden oldu. İnhalasyon yolu ile tedavinin gerçekleştirilmesinin birçok yolu olduğu belirtiliyor. Forum kuru toz inhale teknolojisindeki gelişmelere odaklandı. 2. İlaç ve Biyolojik İlaç Forumu bulguları önümüzdeki aylarda http://www.capsugelopenforums.org/TUFTAD-TR/IstanbulOpenForum/  adresinde yayınlanacak.

Capsugel Türkiye temsilcisi O. Faruk Bayrakdar yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye’de kuru toz inhale sistemleri için farmakokinetik ve biyoeşdeğerlik standartlarının oluşturulması gelişmektedir. Bu alandaki büyümenin en önemli nedeni de, hâlihazırda bu alanda piyasada bulunan ilaçtaki gelişmeler ve ilacın artan nüfusu etkileyecek şekilde farklı hastalıkların tedavisinde kullanılabilmesidir. Capsugel, dünyada en hızlı büyüyen ilaç dağıtım kategorisi olan kapsül bazlı kuru toz inhale sistemi tedavisinde en ön sırada yer almaktadır”.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here