“Çelik Stent” tarihe karışıyor!

Eriyen Stent ile tıkanan damarlar 2 yıl içerisinde doğal haline dönüyor ve damarda tıbbi müdahale izi de kalmıyor.ho_coated_stent

Kalp dama1441956879_Prof._Dr._Timur_Timurkaynak_2rlarında tıkanıklıkları gidermeye yönelik uygulan Çelik Stent damarı açmak için etkili oluyor ancak damarda yer eden Çelik Stent ömür boyu damarda kalıyor ve ileride uygulanması olası baypas ameliyatını engelleyebiliyor. Çelik Stentin yarattığı bu probleme karşı uzmanlar Eriyen Stenti geliştirdi. Eriyen Stent iki yıl içerisinde damar içerisinde eriyerek yok oluyor, eski halini alan damar ileride yapılacak müdahalelere imkân tanıyacak şekilde doğal yapısına kavuşuyor.

Bayındır Hastanesi İçerenköy Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Timur Timurkaynakdamar tıkanıklığı yaşayan hastalar için devrim niteliğindeki Eriyen Stentle ilgili detaylı bilgileri ve Çelik Stentle; Eriyen Stentin farkını anlattı.  

 Çelik Stent ömür boyu kalıyor

Koroner (kalp) damar tıkanıklıkları için geleneksel olarak Çelik Stent tedavisi uygulanıyor. Hasta göğüs ağrısı ile ya da kalp krizi sebebiyle geldiği zaman anjiyo yapılıyor. Anjiyoda damarlarda ciddi bir darlık ve tıkanıklık tespit edilirse o darlığı açmak için stent kullanılıyor. Çelik Stent tıkalı damarı açmak için oldukça etkili bir yöntem ancak yapıldığı maddeden dolayı bu stentler damarlar açıldıktan sonra bile damar içinde kalıyor. İlerleyen dönemde olası bypass müdahalesini zorlaştırabiliyor.

İkinci yılın sonunda tamamen yok oluyor

Vücuda yerleştirilen yeni nesil stentler ise altıncı aydan sonra erimeye ve kana karışmaya başlıyor, ikinci yılın sonunda damar içerisinde stentten 1441956819_G__rsel_1geriye hiçbir iz kalmıyor. Damar tamamen doğal haline dönüyor ve olası bir baypas operasyonu engellenmemiş oluyor. Çelik Stentlerin aksine daralma ve stent içinde pıhtı oluşması riski de minimuma indirilmiş oluyor.

İnce damarlara da uygulanabiliyor

Çelik Stentin aksine, Eriyen Stent ile boydan boya incelmiş bir damar da genişletilebiliyor. İnce ve uzun darlıklarda ve özellikle damarın uç kısımlarına kadar gelen darlıklarda bu sistem ciddi bir alternatif oluşturuyor. Çünkü bu hastalara Çelik Stent uygulanamıyor. Damarın uç kısmına kadar giden Difrüz darlıklarda baypas seçeneği ortadan kalktığı için bu hastalarda eriyen stent kullanılarak hastalar ilerleyen dönemler için baypasa hazırlanabiliyor. Çelik Stent yapılabilen hastaların büyük bir kısmına bu yöntem uygulanabiliyor.

Her geçen gün daha çok hastaya umut oluyor

Eriyen Stent Dünya’da ve Türkiye’de yaklaşık 2 -2,5 senedir uygulanıyor. Bu yöntemi Türkiye’de ilk uygulayan gruplardan biri olan Bayındır Sağlık Grubu uygulamalarda ön plana çıkıyor.

Kalp Hastalıkları Türkiye’de çok yaygın

Dünyada ve Türkiye’de kalp hastalıkları bir numaralı ölüm nedenini oluşturuyor. Her 3 kişiden biri kalp ve damar hastalığına sahip. Türkiye’de ise bu oran oldukça yüksek ve kalp ve damar rahatsızlıkları nüfusun sağlığını tehdit edecek şekilde yaygın. Türk halkı spor yapmıyor ve yağlı besinler tüketiyor. Düzensiz beslenme, diyabet, hipertansiyon, kolesterol ve sigara kullanımı da kalp ve damar hastalıklarını tetikliyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here