Derin Endometriozis Sempozyumu İstanbul’da Düzenlendi

 


Türkiye ve dünyadan bilim adamlarının katılımıyla gerçekleştirilen “Derin Endometriozis Sempozyumu”, 18 -19 Ocak 2014 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

Endometriozis ve Adenomyozis Derneği ile Jinekolojik Endoskopi Derneği ortaklığıyla organize edilen “Derin Endometriozis Sempozyumu”, 18 -19 Ocak 2014 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sempozyum başkanlığı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Engin Oral ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Fatih Şendağ tarafından yürütüldü.

Sempozyum düzenleme kurulu bu sempozyumun amacının, kadınların karşılaştığı en ciddi rahatsızlıklardan biri olan endometriozis hastalığının (çikolata kisti hastalığı) ağır bir formu olan derin endometriozis’in tanısını ve tedavisini güncel gelişmeler ışığında multidisipliner bir çerçevede tartışmak ve bu konu hakkındaki farkındalığı arttırmak olarak değerlendirdi.

Açıklamaya şöyle devam edildi; “Endometriozis, 200 yıldan fazladır literatürde bilinmesine rağmen patogenezini ve progresyonunu açıklayan mekanizmaların hala net olarak ortaya konulamadığı bir hastalıktır. Endometriozis’in peritonun derinlerine kadar tutması sonucu görülen ve kadını gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak etkileyen klinik tablo olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınların sağlığını şiddetli ağrıdan organ kaybına kadar değişen bir şekilde etkilemektedir. Bu yüzden de  bu hastalık ile ilgili araştırmalar kadın doğum alanında halen oldukça fazla ilgi görmektedir. Ülkemizde ilk kez düzenlenen “Derin Endometriozis Sempozyumu”nda jinekologların yanı sıra ürolog ve genel cerrahların da katılımı hedeflenmiştir. Bu hastalıkta temel prensip multidisipliner yaklaşımdır. Bu sempozyum hekimlerin derin endometriozis konusunda farkındalığının arttığı, güncel bilgilere erişim sağladığı, konusunda uzman ulusal ve uluslararası katılımcılarla fikir ve görüşlerini tartışarak bilgilerini arttırdığı bir toplantı olarak organize edilmiştir. Toplantıda derin endometriozis sebebi, tanısı ve tedavisi temel bilimler, klinik ve cerrahi anlamda çok yönlü olarak tartışılacak ve katılımcılara önemli bilgiler aktarılmıştır.”

Sempozyumda Ünlü Cerrahların Ameliyatları Canlı Olarak Yayınlandı

Sempozyum süresince konusunda uzman olan ulusal ve uluslararası bilim adamlarının sunumlarının yanı sıra derin endometriozis hastalığı olan dört hastada ameliyat gerçekleştirildi ve bu operasyonlar toplantıda canlı yayınla naklen takip edildi.  Toplantıya Türkiye’den 27, yurtdışından ise 14 profesör ve bilim adamı konuşmacı ve oturum başkanı olarak katıldı, bilgi birikimlerini ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Sempozyum kapsamında, dünyaca ünlü altı cerrah Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi’nden naklen yayınla dört hastada derin endometriozis cerrahisi gerçekleştirdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here