DEVA Holding 2014 yılında ilaç sektöründe ilk üç şirket içine girmeyi hedefliyor


Türkiye ilaç sektöründe ilk 5 şirket içinde yer alan DEVA Holding, 2013 yılında başarılı bir performans sergiledi ve hedeflerini yükseltti.

19 Mart 2014 tarihinde Swiss Otel’de gerçekleşen basın toplantısında konuşan DEVA Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Philipp Haas, 418,4 milyon TL ciro elde eden şirketin karının ise 24,6 milyon TL olarak gerçekleştiğini söyledi. Oldukça zor geçen bir senede böyle bir başarı elde eden şirket, 2014 yılında Türk İlaç Sektöründeki konumunu dördüncü sıradan ilk üç içerisine yükseltmeyi hedefliyor.

4G (Girişim, Gelişim, Güven, Güç) sloganı ile 2014 yılına hızlı bir giriş yapan DEVA Holding, 2013 yılında,  “Onkoloji” ve “Solunum” alanlarında 2 yeni tesis yatırımı yaptı. Türkiye’de ağırlıklı olarak ithal edilmek zorunda kalınan Onkoloji ve Solunum ilaçlarının yerli olarak üretileceği Çerkezköy’de toplam 1000 m2 kapalı alana sahip üretim tesislerinin Mayıs 2014 tarihinde hizmete girmesi hedefleniyor. 2013 yılında üretim tesisleri için yapılan yatırım toplamı yaklaşık 35 milyon TL.

DEVA Holding 2013 yılında ayrıca, mevcut üretim tesislerinde, 10 yeni ilaç piyasaya sürerek Türk İlaç Sektöründeki güçlü ve yenilikçi konumunu korudu. 2013 yılında geliştirilen yeni ürünler için yaklaşık 30 milyon TL ARGE yatırımı yapıldı.

En son teknoloji ile donatılmış Likid Onkoloji ve Solunum alanındaki 2 yeni üretim tesisinin de hazır olduğunun müjdesini veren DEVA Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Philipp Haas; Sağlık Bakanlığı denetiminin tamamlanıp üretime hazır hale gelen Likid Onkoloji tesisi ve inşaat faaliyetleri bitip mayıs ayında Sağlık Bakanlığı denetimine girerek üretime hazır hale gelecek Solunum tesislerinde üretilecek yeni ilaçların devletin sağlık bütçesine kayda değer bir katkı sağlayacağını söyledi.

“Türkiye’de üretilmediği için ithal edilmek zorunda kalınan bu tip ilaçlar için devletin kasasından her yıl milyonlarca dolar döviz çıkıyor. DEVA İlaç olarak faaliyete geçecek yeni tesislerimizde kanser, astım ve koah hastalıklarının tedavisinde kullanılacak ürünler üreteceğiz. Böylece ithalatın azalmasına katkı sağlayarak 4,7 milyar dolar ilaçtan kaynaklanan cari açığın dengelenmesinde ilaç sektörü olarak rol oynamış olacağız” diyen DEVA Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Philipp Haas, Türkiye’nin yeni ürün geliştirmek ve üretmek için önemli potansiyele sahip bir ülke olduğunu ancak bunun için yerli üreticilerin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Philipp Haas;  “Devlet ARGE konusunda ilaç sektörüne önemli destekler sağlıyor, TÜBİTAK destekli çok başarılı projeler yapılıyor. Devletimiz bu desteğini TL’nin yabancı para birimleri karşısında değer kaybettiği ve faizlerin oldukça yükseldiği bu ortamda, “düşük fiyatlı ürünlerin” fiyatlarının iyileştirilmesi ve ‘’kur düzenlemesi’’ konusunda da verirse, yerli ilaç sektörünün çok kısa sürede yeni tedavi yollarının bulunmasına hizmet edecek araştırmalar yapacağına ve yeni yatırımlarla birçok başarıya imza atacağına yürekten inanıyorum. “ dedi.

Philipp Haas; Almanya’da Deva ürünlerinin satışını yapabilmek için 2 ilaç ruhsatının hazır olduğunu, 2014 yılı içerisinde de çeşitli Avrupa ülkelerinde satış imkânı tanıyacak 8 tane daha ilaç ruhsatının çıkacağını ifade etti.  Türkiye’de üretilen ve yurtdışına satış yapabilmek için yabancı ülkelerde ruhsat alan ilaçların Avrupa’ya ihraç edilebilmesinin önünde de çeşitli zorlaştırıcı işlemler olduğuna dikkat çeken Haas; bu nedenle Türk ilaçlarının Avrupa’da rekabet avantajını kaybettiğini söyleyerek, devletin bu konuda yerli ilaç sektörüne destek olmaya devam etmesini istedi.

Deva Holding, 2013 yılında İzmit Kartepe’deki üretim tesislerinde “Oftalmoloji” (Göz Hastalıkları) alanında üretim süreçlerini tamamladığı son derece yenilikçi ürünleri, 2014 yılının ilk yarısında piyasaya sunacak. DEVA Holding, bu tesiste üretilecek ürünler sayesinde, göz hastalıkları alanında Türkiye’de farklı sunum şekilleriyle kendi üretim tesislerinde üretim yapan “ilk yerli üretici” konumunu kazandı. “Aynı Yere Farklı Bakıyoruz” sloganı ile geliştirilen yenilikçi göz ürünleri ile DEVA Holding artık kanserden astıma, soğuk algınlığından göze kadar hemen hemen tüm tedavi gruplarına ürün sunabilecek en büyük ilaç şirketlerinden biri oldu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here