Deva Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Philipp Haas; Türkiye Dünyadaki En Büyük Oyuncu Olabilir


Türk ilaç sanayinin öncü kuruluşlarından Deva Holding 55. yılını kutluyor.

1958 yılında 27 kişiden oluşan bir ekip tarafından kurulan DEVA Holding, 55.yılında 1.700’ü aşkın çalışanı ve 15 futbol sahası büyüklüğündeki üretim tesisleriyle, yıllık yaklaşık 500 milyon kutuluk toplam üretim kapasitesi ile hizmet veriyor.
Holding’in 55.yılı sebebiyle düzenlenen basın buluşmasına katılan DEVA Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Philipp Haas, sektörün önemli oyuncularından biri olarak Türkiye’ye değer kattıkları 55. yılı kutluyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında sözlerini şöyle sürdürdü, “55’inci yılımızı kutladığımız 2013 yılında, yatırımlarımızı Türkiye’de ilaç ithalatının, ilaç ihracatının yaklaşık on katından fazla olması gerçeğinden yola çıkarak planladık. Rakamlara baktığımızda görülüyor ki, Türkiye’de 2000-2012 yılları arasında ilaç ithalatı yaklaşık yedi katı oranında arttı. Türkiye ilaç sektörü pazar büyüklüğü açısından bugün dünyada 16.sırada yer alıyor. Türkiye’nin ilaç endüstrisinde küresel bir oyuncu olmasının ancak bugün ithal edilen birçok ürününün Türkiye’de üretilmesiyle mümkün olacağına inanıyoruz. Bundan sonraki yıllar için bu bizim hayalimiz. DEVA Holding olarak bu akıma öncülük etmek için üzerimize düşeni yapıyoruz.”

 

55.Yılında Deva Holding

İlaç sektörünün köklü üreticilerinden biri olan DEVA Holding, 2012 yılını 419,5 milyon TL’lik ciro ile kapattı. 2012 yılı için net kârını 34,2 milyon TL olarak açıklayan DEVA Holding’in aynı zaman dilimindeki operasyonel karlılığı ise 63,6 milyon TL olarak gerçekleşti. 2012 yılının beklentileri doğrultusunda gerçekleştiğini dile getiren Philipp Haas, 2013 yılında da bu olumlu tabloyu devam ettirmek için çalıştıklarını ifade etti.

Ar-Ge’de Dev Bir Marka; “Devarge”

Güncel teknolojiye göre donatılmış modern tesislerinde Ar-Ge faaliyetlerini yürüten DEVA Holding, aynı zamanda DEVARGE ile Türkiye’nin en büyük Ar-Ge merkezlerinden birine sahip bulunuyor. Üretim ve satışın şu andaki mevcut yaşantılarını belirlediğini ancak Ar-Ge’nin geleceği belirleyeceğine inandıklarını dile getiren Philipp Haas, “Türkiye’nin kendisine yeten ilacı üretebilmesi, hatta ihraç edebilmesi için Ar-Ge temel noktayı oluşturuyor. 2012 yılında ciromuzun yaklaşık yüzde 6’sını Ar-Ge’ye ayırdık. 2013 yılında da ülkemizde uluslararası standartlara uygun, etkin ve güvenilir ilaçların üretilmesi ve kullanıma sunulması için bu alanda yaptığımız yatırımlara devam edeceğiz”.

 

“Üretim Tesislerimiz Dünya Standartlarında”

DEVA Holding, 55.yılında tesislerinin başarısını da sadece Türkiye’ye değil tüm Dünya’ya kanıtladı. Geçtiğimiz yıl, Alman Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen DEVA Holding’in üretim tesisleri, Avrupa GMP (Good Manufacturing Practice – İyi Üretim Uygulamaları) uygunluk onayı aldı. Şu anda tüm Avrupa pazarlarında geçerli olan Alman GMP sertifikasına sahip olan DEVA Holding’in, denetim sonucunda tesisleri, laboratuar ve üretim ekipmanlarının yanı sıra çalışanlarının yetkinliği de dünya standartlarına uygun bulundu.
Sıkı denetim kurallarına tabi olan Alman Sağlık Bakanlığı tarafından böyle bir onay almaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Philipp Haas, bundan sonraki hedeflerinin ise ABD’nin FDA denetimini başarıyla tamamlamak olduğunun altını çizdi.
Toplantıda Philipp Hass gazetecilerin sorularını da yanıtları. Bugün Amerika gibi pazarlara ilaç satmak için çok sıkı denetimin yanı sıra, sadece 1 ilaç için yıllık 200 bin dolar vergi ödemek durumunda kaldıklarını ve bekleme süresinin 3-4 yıla bulabildiğini belirten Philipp Haas, “Yani hiç ilaç satmadan 600-700 bin dolar para ödüyoruz. Oysa Türkiye’ye gelen bir firma ilacını çok daha rahat satabiliyor. Bu kadar denetim yok ayrıca bu kadar vergi vermiyor. Niye yabancı firmalar için bu kadar kârlı bir pazar açalım ki? İhracat yaptığımız ülkeler bize hangi koşulları koyuyarsa bizde onları uygulamayız. Bizim önümüz açıldığı taktirde Türkiye dünyadaki en büyük oyuncu olabilir” dedi.
Türkiye’de ilaç pazarının 8,7 milyar dolar olduğunu belirten Philipp Hass, “Bunun 4,7 milyar doları ithalat. İhracat ise yaklaşık 600 milyon dolar. İthal ürünlerin yüzde 90’ı Türkiye’de üretilebilir. Deva olarak biz devletin ilaç cari açığının kapanmasına destek vermek için her geçen gün daha fazla üretim yapmayı önümüzdeki süreçte de Avrupa ile ABD pazarına ihracaatı hedefliyoruz” dedi.

 

Deva Holding A.Ş.

1958 yılında faaliyete başlayan DEVA Holding, sağlık sektöründe Türkiye’nin köklü ilaç üreticilerinden biridir. Günümüzde DEVA Holding, beşeri ilaç alanındaki başarısını, grup şirketlerinden Vetaş ile hayvan sağlığına alanına da taşıyan nadir ilaç firmalarındandır. Sektöre kazandırdığı yenilikçi ürünleri Türkiye’nin de sınırlarını aşan DEVA Holding, tam teşekküllü bir Ar-Ge merkezine sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here