Diyabet hastalarına umut ışığı

0
1043

Novo Nordisk Medikal Direktörü ‘Rabia Demet Özkaya’ diyabet tedavisi ile ilgili yapılan çalışmalar için neler söyledi (?)

Öncelikle bilmeyen okuyucularımız için, Novo Nordisk’ten kısaca bahseder misiniz?

Novo Nordisk, diyabet tedavisinde dünya lideri; obezite, büyüme hormonu eksikliği, hemofili ve hormon replasman tedavilerinde de öncü global bir sağlık şirketi. Ürettiği yeni tedavilerle milyonlarca hastaya umut ışığı olmanın yanında çalışanlarına sunduğu imkanlarla da öne çıkıyor.

Novo Nordisk için olmazsa olmazlar nelerdir?

Novo Nordisk, İskandinav kültürüyle yönetilen bir şirket. Açık, dürüst iletişim yanında insan odaklı, kişilere saygılı, hiyerarşinin minimumda olduğu bir ortamda çalışmaya önem veriyor. Elbette ki hasta sağlığına verdiği önem gibi, çalışanlarının sağlığı da Novo Nordisk’in temel önceliklerinden birini oluşturuyor. Sağlıklı ve düzenli beslenmelerini sağlamak adına; çalışanlara gün içinde kahvaltı, sağlıklı atıştırmalıklar, meyve, sebze ve sağlıklı içecek ikramları sunuyor.

Bize biraz kendi hikayenizden bahseder misiniz? Siz nasıl tanıştınız Novo Nordisk ile?

Onbeş(15) yıldır ilaç sektöründe, pazarlama ve medikal departmanlarda farklı görevlerde rol aldım. Aynı sektörde olmamız itibarıyla, Novo Nordisk’i yakından tanıyorum. Bilimi ön planda tutan, profesyonel ve yenilikçi anlayışı sebebiyle; her profesyonelin çalışmak isteyeceği bir şirket. Buradaki yeni görevimde klinik, medikal, ruhsatlandırma, farmakovijilans ve kalite alanlarından sorumluyum.

Genel olarak kaç tane ülkede hizmet veriyorsunuz ve global olarak kaç kişiye istihdam sağlıyorsunuz?

Genel merkezi Danimarka’da bulunan şirketimiz; yetmiş yedi (77) ülkede, yaklaşık kırk iki (42)bin çalışanla, yüz altmış beş (165)’in üzerinde ülkede, diyabet hastalarına hizmet sunuyor.

Türkiye’de neler yapıyorsunuz?

1995 yılından bu yana, Türkiye’de hastaların ve bilimin hizmetindeyiz. Ayrıca Yakın Doğu ülkeleri, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan oluşan toplam altı yüz yetmiş (670)milyonluk bir nüfusu kapsayan yirmi iki (22) ülke, global ölçekteki en önemli yönetim şehirlerinden biri olarak konumlanan İstanbul’daki BANEC bölge ofisimizden yönetiliyor.

Öncü olduğunuz hemofili tedavisi, büyüme hormonu tedavisi ve hormon replasman tedavisi alanlarında yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Novo Nordisk Türkiye, inhibitörlü hemofilide hastalara en güncel teknoloji olan rekombinant faktör ile, tedavi olma imkanını sağlıyor. Büyüme hormonu eksikliği alanında; on beş (15)yıllık tecrübesi ve çocuk endokrin hedef kitlesine adanmışlığı ile, ürünün kolay kullanım özellikleri ve hasta destek servisi oldukça önemli. Son olarak aktif tanıtımda olmayan HRT portföyü ile hastalara ve hekimlere geniş tedavi seçeneği sunuyor.

#pharma, #rabiademetozkaya, #novanordisk, #medikaldirektor, #guncel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here