‘Diyabeti Durduracak’ 10 Sağlıklı Yaşam Önerisi Buzdolaplarımızda


İlk çalışmalarına 2011 yılında başlanan ‘Diyabeti Durduralım’ projesinde bir adım daha atıldı. Türkiye Diyabet Vakfı diyabeti durdurmak için sağlıklı yaşam reçetesini açıkladı. Sağlıklı yaşam reçetesi ilk olarak ‘Sağlıklı Yaşam Buzdolabı Magneti’ projesi sayesinde Arçelik ve Beko buzdolaplarıyla 10 milyon kişiye ulaşacak. Proje ile sağlıklı beslenme alışkanlığı konusunda farkındalık ve bilinç oluşturulması hedefleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Türkiye Diyabet Vakfı’nın koordinatörlüğünde ve DörtokBersay Sağlık ve İyi Yaşam İletişimi’nin desteğiyle 3 yıldır yürütülen Diyabeti Durduralım Projesi’nde yeni bir aşamaya gelindi. Türkiye Diyabet Vakfı’nın açıkladığı ‘sağlıklı yaşam reçetesi’ ilk olarak Arçelik ve Beko buzdolaplarına ‘Sağlıklı Yaşam Buzdolabı Magneti’ projesiyle taşınıyor.

10 milyon kişide beslenme bilinci oluşacak

Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘çağın salgın hastalığı’ olarak nitelendirdiği diyabete karşı önemli bir adım olan ‘Sağlıklı Yaşam Buzdolabı Magneti’ projesi, Arçelik ve Beko işbirliğiyle  ailelere ulaşmayı hedefliyor. Arçelik ve Beko markalı buzdolaplarının üzerinde yer alacak ‘Sağlıklı Yaşam Buzdolabı Magnet’leri  ile 10 milyon kişiye ulaşılması amaçlanıyor.

Diyabeti durduracak sağlıklı beslenme alışkanlıkları hakkında farkındalık ve bilinç oluşturması hedeflenen Sağlıklı Yaşam Buzdolabı Magnet’lerinin Arçelik ve Beko servisleri ve bayileri üzerinden de dağıtımı yapılacak. Magnetlerin dağıtımına Temmuz 2014’te başlanıyor.

Diyabetin giderek artan tehdidine dikkat çekmek ve projeyi tanıtmak için düzenlenen basın toplantısına; T.C. Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Kemal İlter, Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, Arçelik A.Ş. Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tülin Karabük ve DörtokBersay Sağlık ve İyi Yaşam İletişimi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aydın Dörtok katıldı.

Sağlıklı nesiller için toplumun tüm kesimleri el ele vermeli

Projenin Türk toplumunda diyabet konusunda farkındalık oluşturmak için son derece önemli olduğunu belirten T.C. Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Kemal İlter şunları söyledi: “Ülkemizde diyabet son 10 yılda yüzde 100 oranında artış gösterdi. Oysa diyabet bilinçlenerek henüz ortaya çıkmadan önlenebilir bir hastalıktır. Diyabetin önlenmesi hepimizin sorumluluğunda. Toplumumuzu diyabet konusunda bilinçlendirmek, diyabetin artan hızını yavaşlatmak için yürütülen Diyabeti Durduralım projesi kapsamında bugün toplumumuz için yeni bir farkındalık projesi daha kazandırdığımız için çok mutluyuz. 21. yüzyılın hayat alışkanlıklarından kaynaklanan diyabeti durdurmak için daha sağlıklı beslenme ve daha hareketli bir yaşam modelini toplumun bütün kesimlerinin benimsemesi son derece önemli. ‘Sağlıklı Yaşam Buzdolabı Magneti’ projesi bunun güzel bir örneği. Daha sağlıklı nesiller için el ele vererek güçlerimizi birleştirmeye devam etmeliyiz.”

Türkiye’de halkın yüzde 63’ü diyabeti bilmiyor

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, yaptıkları bir araştırmaya göre Türkiye’de halkın yüzde 63’ünün diyabet konusunda yeterli bilince sahip olmadığını söyledi. Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerine göre 2013 yılında tüm dünyadaki diyabetli hasta sayısının 382 milyona ulaştığını belirten Prof. Dr. Yılmaz, Türkiye’de ise yaklaşık 10 milyon kişinin diyabet hastalığından etkilendiğini, 7 milyon kişiye diyabet teşhisinin konduğunu, yaklaşık 4 milyon kişinin ise diyabet tedavisi gördüğünü açıkladı.

Prof. Dr. Temel Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşması, hazır gıdaların daha çok tüketilmesi, öğün zamanlarının kısalması gibi faktörler, her yaş grubunda diyabeti tetikliyor. Ülkemizdeki bu tablonun değişmesi için bilinçlenme şart. Sağlıklı Yaşam Buzdolabı Magneti projesi de bu beslenme alışkanlıklarının değişmesi için önemli bir adımdır. Türkiye Diyabet Vakfı olarak magnet’lerin üzerinde yer alan önerileri, ‘sağlıklı yaşam reçetesi’ olarak görüyoruz. Vakıf olarak bu mesajları her yerde vermeye özen gösteriyoruz. Halka bu mesajları ulaştırabilirsek diyabet konusunda farkındalığı artıracağımıza ve diyabetin artan hızını durduracağımıza inanıyoruz.”

Günde 30 dakika yürüyerek diyabeti yüzde 58 oranında azaltabilirsiniz

Sağlıklı bir yaşam için hem beslenme alışkanlıklarının değişmesi hem de hayatımıza daha fazla hareketin girmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Temel Yılmaz şu konulara dikkat çekti: “Finlandiya Diyabet Koruma Programı doğrultusunda yapılan araştırmaya göre; günde 30 dakikalık yürüyüş ile kilonun yüzde 5 düşürülmesi ve böylece diyabetin ortaya çıkış hızını yüzde 58 oranında azaltmak mümkün. Diyabet dikkat ettikçe uzaklaşan bir hastalıktır. Toplumun bu konudaki bilinci artıracak çalışmalar bu açıdan son derece önemli.”

‘Diyabeti Durduralım’ projesi önemli bir sosyal sorumluluk hareketi

‘Diyabeti Durduralım’ projesi ile  özellikle genç nesilleri bilinçlendirmenin önemli bir sosyal sorumluluk hareketi olduğunu belirten Arçelik A.Ş. Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tülin Karabük şöyle konuştu: “Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘çağın salgın hastalığı’ olarak nitelendirdiği diyabet, kişilerin yaşam kalitesini ciddi anlamda etkiliyor. Biz de sektörümüzün lider kuruluşu olarak, kişilerin yaşam kalitesini artıran  faaliyetleri önemsiyoruz ve bu projeye katkı sağlamaktan da büyük mutluluk duyuyoruz. Proje çerçevesinde, “Sağlıklı Yaşam Buzdolabı Magnet”lerini Türkiye’nin 81 ilinde Arçelik ve Beko markalı buzdolaplarının üzerlerine koyduk ve tüketicileri bilinçlendirmek üzere hazırladığımız bu magnetler ile 3 bin mağazada 10 milyon  kişiye ulaşmayı hedefliyoruz.”

Mutfak beslenmenin kalbidir

Diyabeti Durduralım Projesi’nin iletişim koordinatörü olan DörtokBersay Sağlık ve İyi Yaşam İletişimi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aydın Dörtok, Diyabeti Durduralım Projesi’nin Türkiye’nin genç nesilleri için önemli bir adım olduğunu söyledi. Diyabetin hem dünyada hem de Türkiye’de katlanarak artan, insanlığın önündeki büyük bir sınav olduğunu belirten Dr. Aydın Dörtok, Türkiye’deki tüm sektörlerin ve sağlık otoritelerinin bu gidişatın farkında olduğunu ifade etti.

Dr. Aydın Dörtok, diyabetin, bugünün ve geleceğin en önemli gündem maddesi olması gerektiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Anne-babalar, öğretmenler, hekimler, hemşireler basın mensupları ve kendini fikir önderi konumunda gören herkes, gönüllü birer diyabet mücadelecisi olmak durumunda. Doğru, samimi ve ortak hedefe koşan bir  iletişim yaklaşımı ile salgını tersine çevirerek çocuklarımıza bizden daha çok yaşama şansı verebiliriz. Unutmayalım ki çocuklarımız bizleri yani ebeveynlerini örnek alıyor. Bu yüzden önce biz davranışlarımızı değiştirmeliyiz ve çocuklarımıza iyi birer örnek olabilmeliyiz. Sağlıklı Yaşam Buzdolabı Magneti projesi de bu açıdan çok önemli. Bu proje sayesinde eve ve mutfağa girip annelere, babalara  ve çocuklara ulaşabileceğiz.”

Sağlıklı bir yaşam için 10 altın öneri

Arçelik ve Beko buzdolaplarının üzerinde yer alacak ‘Sağlıklı Yaşam Buzdolabı Magnet’lerinde yer alan ‘Türkiye Diyabet Vakfı’ndan sağlıklı bir yaşam için öneriler’ şöyle;

•Kahvaltı yapmadan güne başlamayalım.

•Her öğün yemeğe salata ile başlayalım.

•Her gün mutlaka süt, yoğurt ve peynir tüketelim.

•Tam tahıllara ve lifli besinlere soframızda mutlaka yer verelim.

•Haftada en az iki kez balık tüketelim.

•Buzdolabımızda taze sebze ve meyvelere geniş yer ayıralım.

•Soframızdan tuzu ve şekeri kaldıralım.

•Her gün en az beş bardak su içelim.

•Günde beş bin adım yürüyelim.

•Çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlığı için örnek olalım.

‘Sağlıklı Yaşam Buzdolabı Magnet’lerinin üzerinde ‘Unutmayın, siz nasıl beslenirseniz çocuğunuz da öyle beslenir’ ve ‘Hayatınızda en büyük yer, her zaman sevginin ve sevdiklerinizin olsun’ tavsiyeleri de yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here