Doktorlar kendi hikâyelerini anlatmak için sahnede

Bugüne kadar yaklaşık 20 doktorun konuşmacı olarak yer aldığı DRx konuşmalarında doktorlar, tıp öğrencileri ve birçok insan bir araya geldi. Recordati İlaç, Türkiye Klinikleri ve Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğiyle düzenlenen DRx konuşmalarının ikinci ayağı İstanbul’da düzenlendi.

DRx ana sponsoru Recordati İlaç Global Başkan Yardımcısı ve Bölge Direktörü Dr. İsmail Yormaz, doktorlara kendini ifade etme fırsatı yaratmak amacıyla DRx konuşmalarının başladığını ifade ederek şunları söyledi: “Hekimlerimizin daha fazla konuşmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz. Beden ve ruh sağlığımızı emanet ettiğimiz hekimlerimizin, daha fazla konuşmasının toplum sağlığı bakımından büyük bir fayda sağlayacağını düşündük. Zaten firma olarak bilimin ışığında insanların hayatına sağlık katma vizyonu taşıyoruz. Bu sebepten dolayı insanların hayatında, sağlığı arttırabilmek için de daha sağlıklı bir topluma kavuşmaya ihtiyacımız var. Bu noktada da yardımcı olabilecek en doğru grup hekimlerimizdi. Konuşan hekimlerimiz hem düşünsel hem de konu olarak toplumumuza bu alanda da önder olacaktır.”

Türkiye’nin başka illerinde de gerçekleştirilecek

DRx’in birinci ayağının Ankara’da gerçekleştirildiğini ifade eden Dr. Yormaz, “İlk ayağını Ankara Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirdik. İkinci ayağı ise İstanbul’da Bahçeşehir Tıp Fakültesi iş birliği ile gerçekleştirildi. Bundan sonra da Türkiye’nin büyük illerinde devam etmek istiyoruz. Aslında keşke imkânımız olsa da Türkiye’deki tüm hekimler böyle aktivitelerde konuşabilseler. Hekimlerimizin sadece kendi hekimlik alanlarında değil belki yaşamın diğer alanlarında da söyleyeceği hikâyelerin dile getirilmesi büyük bir ilgi uyandırdı” dedi.

“Hekimin doğru algısı ”

Toplumda düzeltilmeye ihtiyacı olan bir ‘hekim’ algısı olduğunu ifade eden Türkiye Klinikleri TV Yöneticisi Dr. İbrahim Ersoy, DRx fikrinin çıkış noktasını anlattı ve şunları söyledi: “Türkiye Klinikleri TV isminde sadece hekimlere yayın yapan bir televizyon açtık ve Dr. Deniz Akagündüz Akgül ile DRx projesi başladı. Bunun dışında hekim algısıyla ilgili eksikler mevcut. Hekimliğin teknik bir mesleğin dışında bir taraftan da insan olarak sanat icra eden bir yapısı var. Öncelikle burada hekimlerin deönce insan olduğuna dair paylaşımlar yapılıyor. Sonra hekimler kendi hikâyelerini paylaşıyor ve o hikâyeleri dinleyip hekimlerin insani yönü daha farklı bir pencereden görülmüş oluyor. Tüm vatandaşlarımıza, sağlık çalışanlarına açık bir organizasyon. Bu Youtube kanallarından da yayınlanacak.”

“Hekimin sağlığı hastanın da sağlığı”

Doktorların yaşadığı sıkıntılardan söz eden Dr. Ersoy, yaşanmış bir örnek verdi: “Öğleden sonra saat 15:00 sularında hastaneye gidiyorsunuz. Doktor hanımı çay ve poğaça yerken görüyorsunuz. Size de 3-5 dakika beklemenizi söylüyor. Genel olarak insanlar burada ‘Gittim ve doktor çay içiyor, yemek yiyordu’ diye düşünülüyor. Ama gerçekte o doktor sabah kahvaltısı edememiş, öğle yemeğine vakit bulamamış ve öğleden sonra günün ilk öğününü yiyor. Biz bu kamera arkasını kamera önüne getiriyoruz. İnsanlar karşılarına gelen hekimin aynı zamanda bir insan olduğunu, ailesinde sıkıntıları olabileceğini, bazen eş olduğunu, bazen bir annenin evladı olduğunu unutmamaları, kendileri gibi bir insan olarak görmelerini ve sadece hasta hakkı, hekim hakkı anlamında değil sağlık hakkı olarak temel bir çerçevede görmelerini istiyoruz. Hekimin sağlığı hastanın da sağlığı demektir.

Neden DRx ?

Projenin fikir mimari Dr. Deniz Akagündüz Akgül şöyle özetledi;

İnsanoğlu ile birlikte var olan bir meslektir hekimlik ve hatta bir sanat olarak da bilinmektedir. Orijini insan olduğundan; her çağda kıymetli, kutsal ve saygın bir meslek olarak görülmüştür.
‘Doktor olmak’ ve ‘doktorluk’ zor zanaattır.

En zor ve en çaresiz durumuyla hekimin karşısına gelen her hasta; ilgi, bilgi, çare, anlayış ve empati bekler. Bunların hepsini, her zaman verebilmeyi gerektirir hekimlik. Dolayısıyla çoğu zaman diğer meslek sahiplerinden bambaşka bir hayat tarzını seçmiş olmak anlamına gelir. O yüzden hekimlere toplum içinde adlarından evvel “Doktor Bey, Doktor Hanım” diye hitap edilir, onlar da bunu hiç yadırgamazlar. Çünkü pek çoğu için meslekleri, bir hayat tarzı seçimi olarak adlarının bile önündedir.

Bu değerli meslek mensupları, hekimden önce insandır aslında. Her insan gibi umutları, hayalleri, duyguları, dertleri, soruları ve sorunları vardır. Her hekimin de her insan kadar empatiye ihtiyacı olması doğaldır. Empati yapabilmek için tanımak ve anlamak gerekir. Doktor kimliklerinin yanında başka kimlikler ve farklı renkler taşıyan ve her şeyden önce ‘insan’ olan bu kimlikleri daha yakından tanımak ve topluma tanıtmak için düşünülmüş ve hayata geçirilmiştir DRx …

#güncel #hekim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here