Dondurulmuş Embriyolar Daha Sağlıklı

Yapılan araştırmalara göre; dondurulmuş embriyo transferi sonrasında doğan bebekler, normal tüp bebeklere göre vaktinde ve kilolu doğuyor. Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Laboratuvar Direktörü Dr. Elif Ergin, bu sonuçların, dondurulmuş embriyo transferiyle doğan bebeklerin daha sağlıklı olduğu anlamına geldiğini söylüyor.

Embriyo dondurma, tüp bebek tedavisinde sıklıkla kullanılan bir yöntem. Dondurulduktan sonra sıvı nitrojen içerisinde, -196°C saklanan embriyolar vakti geldiği zaman çözdürülerek anne rahmine yerleştiriliyor. Bu yöntem, gerek kanser tedavisi öncesinde, gerek döllenen ve embriyo transferi sonrasında kalan embriyoların saklanmasında tercih ediliyor. Dondurulmuş embriyolar, genel olarak yardımcı üreme yöntemlerinde başarı şansını artırıyor.

Dr. Elif Ergin, dondurulmuş embriyo transferi ve normal tüp bebek yöntemiyle elde edilen gebeliklerdeki doğum oranları karşılaştırıldığında ortaya çarpıcı sonuçların çıktığını ifade ediyor. Buna göre; dondurulmuş embriyo transferi sonrasında doğan bebeklerin yaklaşık yüzde 6’sı, 4 buçuk kilonun üzerinde doğuyor. Oysa normal tüp bebek yöntemiyle doğan bebeklerin yaklaşık yüzde 3’ü bu kilonun üzerinde. Yani; dondurulmuş embriyo transferi ile doğan bebekler, normal tüp bebeklere göre 2 kat daha fazla 4 buçuk kilonun üzerinde doğuyorlar. Aynı anneden dondurulmuş ve normal tüp bebek yöntemi sonrasında doğan bebeklerin kiloları karşılaştırıldığında ise dondurulmuş embriyo transferindeki bebeklerin, yaklaşık 200 gram daha ağır doğduğu görülmüş.

Ayrıca Dr. Ergin, dondurulmuş embriyo ile doğan bebeklerin, normal tüp bebeklere nazaran vaktinde doğduğunu da belirtiyor. Bu da erken doğum riskinin daha az olduğu anlamına geliyor. Dr. Ergin’e göre; tüm bu araştırma sonuçları, dondurulmuş embriyolar ile doğan bebeklerin daha sağlıklı olduğunun göstergesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here