Dünya 13 Eylül’ü ‘Sepsis Günü’ ilan etti


Sepsis hastalığla baş etmek ve sepsise bağlı ölümleri ortadan kaldırmak için, 13 Eylül bu yıl ilk kez “Dünya Sepsis Günü” olarak anılacak. 

Aşılar, antibiyotikler ve yoğun bakım gibi modern tıptaki ilerlemelere rağmen hala enfeksiyona bağlı ölümlerin birinci sebebi olan sepsis hastalığına yılda 20 milyondan fazla insanın yakalandığı tahmin ediliyor.

Halk tarafından “kan zehirlenmesi” şeklinde yanlış anlaşılan sepsis, tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor ve görülme sıklığı hızla artıyor. Öyle ki; saatte yaklaşık 50 kişi, sepsis nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu, prostat ve meme kanseri ile AIDS’ten ölümlerden daha yüksek bir ölüm oranı anlamına geliyor. Uzmanlar, sepsisi vücudun bir enfeksiyona karşı verdiği tepki nedeniyle kendi dokularını ve organlarını yok etmeye çalışması olarak açıklıyor. Hastalık, özellikle erken evrede tanınıp hızla tedavi edilmezse şoka, çoklu organ yetmezliğine hatta ölüme neden olabiliyor.

Sepsisin ürkütücü şekilde artışı tüm dünyayı harekete geçmeye zorluyor. Dünyada sepsis nedeniyle hastaneye yatırılan hasta sayısı, son 10 yılda iki katın üzerinde artış gösterdi. ABD’de sepsis nedeniyle hastaneye yatan hasta sayısı, kalp krizi nedeniyle hastaneye yatırılan hasta sayısını geçti. Yılda, 20 ila 30 milyon insanın yakalandığı tahmin edilen hastalıkla baş etmek ve sepsise bağlı ölüm rakamlarındaki artışı tersine çevirmek için Küresel Sepsis Topluluğu, tüm dünyada bir hareket başalttı; 13 Eylül, “Dünya Sepsis Günü” olarak ilan edildi.

MEDİCAL PARK İLE BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ SEPSİS HASTALIĞINA KARŞI DİKKAT ÇEKİYOR

13 Eylül olarak ilan edilen Dünya Sepsis Günü’ne, Türkiye’den Medical Park Hastaneleri ile Bahçeşehir Üniversitesi sahip çıktı. Dünya Sepsis Günü’nde Sepsise dikkat çekmek ve hastalığa karşı farkındalığı artırmak amacıyla Bahçeşehir Üniversitesi Fazıl Say Toplantı Salonu’nda Sepsis Konferansı gerçekleşecek.

Konferansta Medical Park Bahçelievler Hastanesi Yoğun Bakımlar Koordinatörü Uzm. Dr. Kadir Doğruer, “Sepsis öldürüyor” başlığına dikkat çekecek.

Sepsisin çocukluk çağında yıllık ölümlerin yüzde 60 ila 80’ine karşılık geldiğinin vurgulanacağı konferansta, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç da sepsisin tanısının sıklıkla geç konulduğuna ve risk altındaki hasta popülasyonlarını hedefleyen aşılama programlarıyla hastalığın yayılma hızının yüzde 20 azalacağına vurgu yapacak.

Küresel Sepsis Topluluğu, iyi hijyen uygulamalarında ve el yıkama, temiz doğum şartları, şebeke suyu, beslenme ve içilebilir su şebekesinde iyileştirme yapılması ve aşılama gibi önlemlerle hastalığın yayılma hızını en az yüzde 20 azaltmayı, sağ kalım oranını arttırmayı hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here