Dünya Kalp Gününde Kalbinizi Sağlıklı, Ev Yapımı Yiyeceklerle Ödüllendirin

0
1981
Dünya Kalp Günü

Philips, Dünya Kalp Günü’nde herkese kendi sağlığının kontrolünü ele alması için çağrıda bulunuyor

  • Günümüzde dünyada 18 yaş üstü yetişkinlerin yüzde 39u aşırı kilolu ve yüzde 13ü obez… Bu durum, kalp hastalığı için büyük bir risk faktörü teşkil ediyor.
  • Evde yemek pişirmek, aileleri ve insanları bir araya getirerek ilişkileri güçlendiriyor ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları oluşturulmasına yardımcı oluyor.
  • Philips mutfak aletleri, evde besleyici ve lezzetli yemekler hazırlamayı kolaylaştırıp herkesin dengeli ve sağlıklı beslenmesine yardımcı oluyor.

Dünya Kalp Federasyonu’yla (WHF) birlikte çalışmalar yürüten sağlık teknolojilerinin dünya lideri Philips, kalp hastalıkları ve bunlara bağlı riskler hakkında farkındalığı artırmak için Dünya Kalp Günü’nde, insanları kendi sağlıklarının kontrolünü ele almak için harekete geçmeye davet ediyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, kalp hastalıkları küresel ölçekte bir numaralı ölüm sebebi olmayı sürdürüyor.

Kalp hastalığı yalnızca yaşlıları etkilemiyor

Tüm dünyada 30 ile 70 yaş arasındaki her on kişiden biri kardiyovasküler hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor. Bunun sebepleri arasında yüksek kalorili gıdalar, yağ, şeker ve tuz tüketimine dayanan modern yaşam tarzımız yer alıyor. Yanlış beslenme alışkanlıkları; yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve obezite gibi kalp hastalığına yol açan başlıca risk faktörlerine sebep oluyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bugün 18 yaş ve üstü yetişkinlerin yüzde 39’u aşırı kilolu ve yüzde 13’ü ise obez… Bununla birlikte, daha fazla taze yiyecek tüketmek ve kendi sağlığımızın sorumluluğunu üstlenmek gibi basit davranış değişiklikleri, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Dünya Kalp Federasyonu Başkanı Profesör David Wood konuyla ilgili şöyle konuştu: “Geçtiğimiz yüzyıl boyunca beslenme ve fiziksel aktivitelerimizde yaşanan büyük değişikliklerle birlikte tütün kullanımının artması, kardiyovasküler hastalıkların salgın boyutuna ulaşmasına sebep oldu.” İnsanların daha uzun, daha iyi ve kalp dostu bir yaşam sürdürebilmeleri için tütün kullanımını bırakmaları, sağlıklı beslenmeleri ve fiziksel olarak aktif olmaları gerekiyor. Kalp hastalığı ve felç riskini azaltmak için beslenme alışkanlıklarımızda, kullanılan yağ miktarını azaltıp öğünlerdeki meyve ve sebze tüketimini artırmalı; işlenmiş, ambalajlı ve şekerli yiyecek içecek miktarını kısıtlamalıyız.

Evde yemek pişirmek, ilişkileri ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarını geliştiriyor…

Philips, yiyecek ve içeceklerin sağlıklı bir yaşamın temel taşları olduğuna inanıyor. Ancak bu, sevilen lezzetli yiyeceklerin tadının çıkarılamayacağı anlamına gelmiyor. Evde yemek yaparak kullanılan malzemeleri, dolayısıyla yemeğin kalitesini kontrol etmek mümkün ve ev yapımı yiyecekler diğer hiçbir yiyecekle kıyaslanamayacak kadar besleyici… Evde yemek pişirmek, aileleri ve insanları bir araya getirip ilişkileri geliştiriyor ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları oluşturmaya yardımcı oluyor. Philips mutfak aletleri ile besleyici olduğu kadar lezzetli ev yemekleri kolayca hazırlanabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘Diyet, Beslenme ve Kronik Hastalıkların Önlenmesi’ raporuna göre insanların yüzde 80’i yoğun yaşam tarzları nedeniyle günlük olarak tüketmeleri önerilen meyve ve sebze miktarını tüketmiyor.

Philips Mutfak Aletleri Başkanı Selina Thurer konuyla ilişkin şöyle konuştu: “Philips olarak, kalp sağlığının öneminin farkındayız ve yeme- içme alışkanlıklarımızı sağlıklı kalplerin sayısını artırmakta en önemli araç olarak görüyoruz. Bu nedenle, insanların günlük yiyecek ve içecek seçimlerini kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Yaşamı daha iyi hale getirmenin her zaman bir yolu olduğuna inanıyoruz ve bir yandan lezzetten ödün vermeyen tüketicilerin isteklerine saygı duyarken, diğer yandan uzun vadeli ve sağlıklı yemek pişirme ve yeme alışkanlıkları sağlayan çözümler üretmeye devam ediyoruz. Evde yemek pişirmenin; aşırı kilo, obezite ve kalp hastalığı risklerini azaltma gibi sağlığa faydalı özelliklerinden herkesin yararlanmasına destek vermeye devam edeceğiz.”

Philips Türkiye Personal Health Genel Müdürü Milena Elmasoğlu ise Philips Türkiye Sağlık Trendleri Araştırması’ndan bahsederek, sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekti: “Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğimiz Philips Türkiye Sağlık Trendleri Araştırması’na göre Türk halkının; yüzde 78’i mevcut sağlık durumundan memnun. Ancak Türkiye’de her yıl yaşanan 300 bin kalp krizi vakasının 125 bini maalesef ölümle sonuçlanıyor. Halkımızın yüzde 73’ü kilosundan memnun. Ancak yüzde 33,7’sinin ise obez statüsünde olduğunu görüyoruz. Türk halkının yüzde 56’sı spor yapmıyor. Bu da bize iyi ve dengeli beslenme, spor alışkanlıklarının kazanımı ve sağlık konusunda farkındalık yaratmaya ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Philips Türkiye Sağlık Trendleri Araştırmamıza göre sevindirici olan; ev yemeği, taze meyve ve sebze tüketmek sağlıklı yaşamın bir parçası olarak algılanması… Bu araştırmaya göre, halkımızın yüzde 67’si ev yemeğini tercih ediyor ve  yüzde 54’ü her gün taze meyve/sebze suyu tüketmeye dikkat ettiğini belirtiyor.”

#Philips #DünyaKalpGünü #DünyaKalpFederasyonu #MutfakAletleri #SağlıklıBeslenme #DavidWood #SelinaThurer #MilenaElmasoğlu #PhilipsTürkiyeSağlıkTrendleriAraştırması

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here