Dünya Sağlık Harcamaları 12.7 Trilyon Dolara Çıkacak

13Hitachi’nin Sosyal İnovasyon konusundaki çalışmaları önümüzdeki 10 yıllık dönemde dünyadaki sağlık harcamalarının önemli derecede artacağını ortaya koyuyor.

Hitachi şirketi tarafından Frost&Sullivan’a yaptırdığı araştırma sağlık sektörünün geleceğini gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre 2014 yılında toplam harcamaların yüzde 30’unu oluşturan sağlık harcamaları yüzde 45’e kadar çıkarak, 12.7 trilyon doları bulacak.

Nüfus istatistiklerinin eski döneme nazaran çok büyük bir hızla değiştiğine dikkat çeken Hitachi, bu durumun başta sağlık sektörü olmak üzere tüm sektörler üzerinde çok büyük bir baskı oluşturduğunu duyurdu. Hitachi’nin Sosyal İnovasyon konusundaki çalışmaları önümüzdeki 10 yıllık dönemde sağlık harcamalarının tüm dünyada önemli bir artış kaydedeceğini ortaya koyuyor.

Frost & Sullivan’ın Hitachi için yaptığı çalışmanın sonuçlarına göre, dünya sağlık harcamaları 2020 yılına kadar 12,7 trilyon dolara ulaşacak. Hastalık önleme, muayene ve takip yatırımlarının 2014 yılında toplam harcamalar içinde yüzde 30 olan payı ise 2020 yılında yüzde 45’e kadar çıkacak. Hastalıkların tedavisi için harcanan tutarlar, önleme ve muayeneye yönelik harcamaları geride bırakacak.

Aynı rapora göre sağlık sektöründe sayısız yeniliğin devrim yaratacağı tahmin ediliyor ve tıbbi görüntüleme, ilaç, tıbbi cihaz ve fen bilimleri gibi medikal sektörlerdeki harcamaların 2020 yılında yüzde 6,4 artışla 2,1 trilyon dolara çıkması bekleniyor.

Aynı zamanda nano teknolojik robotlar, kombine cihazlar, elektronik tedavi yöntemleri ve gen manipülasyonu gibi teknolojilerle mikroskobik ölçekte karmaşık işlemlerin mümkün olması beklendiği de raporda yer alıyor. Hasta ihtiyaçlarına göre şekillenen tedaviler sayesinde hasta bakımı hizmetlerinin dünya çapında bir dönüşüm geçireceğine ise kesin gözüyle bakılıyor. Bu değişimin tüm dünyada başladığını duyuran Hitachi, konuyla ilgili açıklamalarına e-Sağlık sistemlerinin kullanımını teşvik etmek ve verimini arttırmak için teknoloji firmaları ile işbirliği sonucu Danimarka’da ‘Süper Hastaneler’in kurulması örneğini de ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here