Dünyanın En Sağlıklı 10 Yiyeceği

 

Dünyaca ünlü Forbes Dergisi, herkesin mutlaka tüketmesi gereken, dünyanın en sağlıklı on bir yiyeceğini açıkladı. Buzdolabınızda bu yiyeceklere mutlaka yer açın!

Nar

Antioksidanlar bakımından zengindir. Kan basıncını dengeler, damarları korur ve tümörlerin büyümesini engeller.

Elma

Akciğer kanseri, astım ve diyabete karşı korur. Kemik güçlendiren K vitamini içerir. Yemeklerden otuz dakika önce tüketildiğinde iştahı bastırmaya yardımcı olur.

Brokoli

Tüm kanser risklerini azaltır. Mineral ve vitamin oranları çok yüksektir. Ayrıca vücudu toksinlerden arındıran kimyasallara sahiptir.

Fındık- fıstık

Haftada 5 kez tüketmek kalp krizi ve kalp hastalığı riskini yüzde 30-50 arasında azaltıyor. Her gün için 25 gramlık, badem, ceviz, fıstık, fındık yeterli.

Somon

En iyi anti-aging gıdası. Omega-3 beyni ve kalbi korur. Ruh halini dengeler ve kan şekerini düzenler.

Fasulye

Kiloyu dengeler, kan şekerini düzenler. Kolon kanseri ve kalp hastalığından korur. Günlük tavsiye edilen lif miktarı 25-38 gram. Bir fincan fasulye ise 11-17 gram lif içerir.

Yaban mersini

Kanserden koruyan antioksidanlar içerir ve hafızayı güçlü kılar. Lif bakımından zengindir.

Yumurta

Doğanın en kusursuz yiyeceği olarak tanımlanıyor. Protein bakımından zengin ama kalorisi düşük. Beyni korur ve göz sağlığını güçlendirir.

Kırmızı et

İşlemden geçirilmemiş kırmızı et, omega-3 bakımındanzengindir. Makul miktarda tüketildiğinde kanserden korur.Protein ve B12 vitamini kaynağı.

Süt

Vitamin, mineral ve yararlı bakteriler bakımından zengin olan süt, kanserle savaşan CLA asidini de içerir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here