Dünyanın ilk Küresel Hijyen Zirvesi 2023’te Singapur’da yapılacak

Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi (Singapur) ortaklığında ve Dünya Bankası iş birliğiyle düzenlenen Global Hygiene Summit 2023, 15-16 Şubat 2023 tarihlerinde Singapur’da düzenlenecek.

 

Reckitt’ten çok yıllı 25 milyon dolarlık hibe ile 2020’de kurulan, kar amacı gütmeyen bir vakıf olan Reckitt Global Hygiene Institute (RGHI) sağlık araştırma alanındaki önemli boşlukları kapatmaya ve epidemiyoloji, halk sağlığı ve davranış değişikliği arasında köprü oluşturacak bilgilere erişimi iyileştirmeye odaklanmıştır. Global Hygiene Summit (Küresel Hijyen Zirvesi), küresel sağlık gündemini küresel olarak daha iyi ve daha sürdürülebilir hijyenik uygulamaların benimsenmesine yol açabilecek tartışmaları teşvik ederek bu amaç ile uyumlu olacaktır.

Etkinlik, hijyen bilimi, davranış, ekonomi ve gerçek dünya deneyimleri ve sonuçları hakkında çok düzeyli ve çok disiplinli tartışmalar için bir forum oluşturacaktır. Bilim insanlarını, politikacıları, özel sektörü ve sivil toplumu sağlık ve hijyen arasındaki kesişme yoluyla etki yaratmak için bir araya getirecek ve bu, hem COVID-19’un ortasında hem de ötesinde dünya çapındaki nüfusların fiziksel ve ekonomik refahını korumak için hayati önem taşımaktadır.

Hijyen alanının şeklini, kapsamını ve önemini dile getirerek, çok seviyeli ve çok disiplinli çalışmayı motive edecek olan Global Hygiene Summit epidemiyoloji, davranış ve politika arasında köprü kurarak, davranış değişikliği ve ekonomik etkinin (ROI) nasıl etkin bir şekilde ölçüleceği ve yaratılacağı ve bunun politika yapıcıların katılımına nasıl sunulacağı konusunda fikir birliği sağlamayı amaçlamaktadır.

Küresel Hijyen Zirvesi, bütüncül, koordineli bir yaklaşım için ihtiyaç ve temeli belirleyerek, hijyen ve küresel sağlık ve toplumsal sonuçlarda kazanılabilecek olumlu etki konusunda netlik yaratacaktır.

Küresel Hijyen Zirvesi 2023, [Singapur] Deklarasyonunu da motive edecek; ortak tartışma ve küresel işbirliği ile sağlanacak ve gelecekteki değişim için gündemi belirleyecek yapısal değişim için bir rehber niteliği taşıyor.

NCID İcra Direktörü Profesör Yee Sin Leo şunları söyledi: “Hijyen genellikle sağlığın korunmasına ve hastalıkların yayılmasının önlenmesine yardımcı olan koşullar ve uygulamalar anlamına gelir. Sağlıkla yakın ilişkisine rağmen, hijyen tam olarak tanımlanmamıştır ve sıklıkla sosyoekonomik statü, kültürel inanç ve uygulamalarla iç içedir. Hijyen, sürdürülebilir halk sağlığı için temel bir ön koşuldur ve klinik ve halk sağlığı ikili misyonumuzla NCID, Singapur’daki bu açılış zirvesinde ortak olmaktan memnuniyet duyar. Önde gelen paydaşlardan yararlanan bu zirve, sağlığın teşviki ve sürdürülmesinde hijyeni en yüksek küresel gündeme yükseltecek.”

Nature Communications’da yakın zamanda yayınlanan tamamlanmış RGHI tarafından finanse edilen araştırmaların ilk organı ile şimdiden çok sayıda projeye fon sağlıyor. Yale İklim Değişikliği ve Sağlık Merkezi ve Yale Halk Sağlığı Okulu’ndaki bilim adamları tarafından üretilen araştırma, düşük ve orta gelirli ülkelerde beş yaşın altındaki çocuklar arasında uzun süreli kuraklık ve ishal arasındaki bağlantıya odaklanıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here