ECMO, Mateusz’u hayata döndürdü

Hayatta kalma şansı sadece % 1 olan Mateusz Rambacher,  Ekstrakorporeal Membran Oksijenasyonuyla (ECMO) hayata döndü. Bir yıl sonra bugün Mateusz, yarı maraton koşmak ve kendi düğününde dans etmek için büyük planlar yapmaya başladı.

Geçen yıl boyunca, carpe diem kelimeleri Mateusz Rambacher için yepyeni bir anlam kazandı. İki kez COVID-19 testinin negatif çıkmasının ardından, durumu daha da kötüleşmeye başladı, 2020’nin sonlarında akut bakıma başvurmak zorunda kaldı. Mateusz: “Yüksek ateşim vardı, kusmayı durduramıyordum ve nefes almada ciddi sorunlar yaşıyordum. Hatta birkaç gün içinde bilincimi kaybetmeye başladım. Sonra, hastanede şu korkunç virüse yakalandığımı anladım,” diyor.

Takip eden haftalarda çok az şey hatırlıyor, o kadar ciddi bir şekilde hastaydı ki, doktorlar hayatını kurtarabilme ihtimallerinin yalnızca %1 olduğunu tahmin ediyordu. Başka hiçbir seçenek yokken umutlarını, akciğerler bu görevi yapamadığında vücuda oksijen sağlayan bir yaklaşım olan Ekstrakorporeal Membran Oksijenasyonuna (ECMO) çevirdiler.

“Vücudum yaşam savaşı verirken, ECMO makinesi akciğerlerimi destekliyordu. Tıbbi ekibe ve Getinge’de bu cihazı üreten insanlara çok minnettarım. Onsuz hayatta kalamazdım.”

Mateusz’un uyanınca hatırladığı ilk şey, renkli şapkası olan güzel bir hemşireydi. Nerede olduğunu, ne olduğunu ve hatta kim olduğunu bilmediğini fark etti. “Yavaş yavaş bir buçuk ay geçtiğini ve tüm tatil günlerinde uyuduğumu fark ettim. Üzgündüm, kızgındım, kafam karışıktı ve yine de mutluydum. Ruh hali değişimlerim birçok farklı an ve duyguyla ilişkilendirildi, tarif etmesi zor.”

Mateusz’un ventilasyonda neredeyse üç ay beklemesi gerekti ve bu sürenin bir kısmı komadaydı. Önünde iyileşmek için hala uzun bir yol var.

“Uyanıklık dönemleri vardı ama konuşamamak korkunçtu. Komada kaldıktan sonra hareketlerimde de komplikasyonlar oldu, fibular sinirin zarar görmesi ‘ayak düşmesi’ etkisine neden oldu. Rehabilitasyon seansları son derece acı vericiydi ve bu anlamda hala tam olarak iyileşmiş değilim. Akciğerlerim iyileşmiş olsa da henüz tam hızına dönmediler.”

%1 olarak tahmin edilen hayatta kalma olasılığına bakıldığında Mateusz, şu an hayatta kaldığı için son derece minnettar. Mayıs 2021’de hastaneden taburcu edildiğinde, ailesi en yakın arkadaşlarını ve akrabalarını bir araya getirdi ve yılbaşı kutlamaları yaptılar.

“Hayata bu şekilde geri dönmek elbette birçok konuda bakış açımı değiştirdi. Bugün her gün elimden geldiği kadar çok hayatı seviyorum, aldığım her nefes için minnettarım. Beni kurtarmak için uğraşan herkes ve her şey, büyük bir takdiri, saygıyı ve minneti hak ediyor.”

İleriye bakıldığında Mateusz, akciğerleri ve bacaklarına, daha da iyi performans göstermeye devam etmekten başka bir seçenek vermiyor.

Gülümsemeyi yüzünden eksik etmeyen Rambacher “Her şeye rağmen bu yıl içinde yarım maraton koşacağım. Daha da önemlisi, kendi düğünümde bol bol dans etmeye karar verdim” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here