Eğitimde oyun ve oyuncağın önemi nedir?


Aileler çocuğunuza oyuncak alırken bir kez daha düşünün. Zira uzmanlara göre alınan her oyuncak çocuğun gelişimi ve geleceği için belirleyici rol oynayabiliyor. 

Kimi oyuncaklar ileride paragraf soruları çözmesine olumlu katkı yaparken yanlış tercihle alınan kimi oyuncaklarsa çocuğun zihinsel gelişimini bile etkiliyor. Uzmanlar ayrıca her çocuğa yaşına uygun oyuncak alınması konusunda aileleri uyardı.

Yeni eğitim sistemi, 4+4+4 ile çocuklara oyun oynayarak öğrenme fırsatını veriyor.  Çocuklar okulunu severek hem eğitici oyunlarla oyun oynuyorlar hem de bedensel, zihinsel ve duygusal gelişimlerini bu eğitici oyunlarla geliştirebiliyorlar.

Eğitim Yayıncılığı’nın 15 yıldır lideri olan Zambak Yayınları’nın yeni eğitici oyuncak markası PAL,  Avrupa birliği oyuncak güvenliği ve çocuk sağlığı standartlarına uygun oyuncaklarıyla çocukları hayata hazırlıyor.

PAL Eğitici Oyuncak Ürün müdürü Murat Üstünbaş, oyuncak seçiminde yapılan yanlışlara değinerek aileleri uyardı. Oyuncak konusunda çocuktan önce anne babayı eğitmek gerektiğine işaret eden Üstünbaş, “Anne babanın dikkat etmesi gerekenlerden birisi, çocuğun yaşına uygun oyuncak seçmesi.  Bazen çok iyi niyetle yaptığımız, çocuğumuz mutlu olsun diye aldığımız bir oyuncak, çocuğun yaş grubu ve gelişim evreleri için uygun değilse, bu çocuğun ileri ki aşamalarda gelişim evrelerine de engel oluyor” dedi.

YAŞINA GÖRE OYUNCAK

Üstünbaş, özellikle 0-3 yaş dönemi çocuğun hem kişilik yapısının hem düşünce yapısının oluştuğu dönem olması nedeniyle bu
yaşta alınan oyuncağın özenle seçilmesi gerektiğini dikkat çekti. “Bu dönemlerde alınacak her oyuncak çok ciddi kriterlere göre alınması gerekiyor. Gelişigüzel oyuncak alınmamasını tavsiye ediyoruz” dedi.

EĞİTİMDE OYUN VE OYUNCAĞIN ÖNEMİ

Alınan her oyuncak çocuğun geleceğine yön verdiğini ifade eden Üstünbaş sözlerine şöyle devam etti: “Çocuğun hem gelişimini hem geleceğini yönlendirir. Örnek vermek gerekirse; üniversite sınavında paragraf soruları her öğrencinin çok ciddi sıkıntı yaşadığı sorular. Paragrafı okursunuz, soruya geldiği zaman tekrar paragrafa dönme ihtiyacı hissedersiniz çünkü çocuk(öğrenci) kısa bellek uzun bellek çalışması yapmamış. İste söz konusu olan bellek çalışması oyuncaklarda mevcut. Çocuğun kısa ve uzun bellek çalışması yapmasına imkân tanıyan oyuncak sayesinde ileride paragraf sorularını rahatlıkla çözebiliyor.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Üstünbaş’a göre oyuncak seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de ürün kalitesi. Türk oyuncak piyasasında ne yazık ki kaliteli olmayan oyuncakların yer alabildiğini belirten Üstünbaş, “Bu durumda temel iş anne ve babaya düşüyor. Öncelikle bilinen markalardan oyuncak almalı. Ayrıca kesinlikle oyuncakların kutularında hangi yaş için olduğunu göstermesi gerekiyor. Çünkü yaş evreleri söylediğimiz gibi, çocuğun gelişim evreleri açısından çok önemli bir süreç. Sağlıklı ürünlerin tercih edilmesi. Bu da ürünün kalitesiyle alakalı bir durum. 1 lira gibi oldukça ucuz oyuncaklar alınmamalı” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here