Ekspomed Labtek Fuarları Medikal Sektöre Kazandırdı


4-7 Nisan 2013 tarihleri arasında TÜYAP’ta düzenlenen fuarlar, nitelikli ziyaretçi kitlesiyle, katılımcılarını memnun uğurladı.

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın destekleri, Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) ve bağlı dernekleri (Marmara Sağlık Sektörü İş Adamları Derneği (MASSİAD) – Tıbbi Cihaz Üreticileri Derneği (TÜDER) – Çukurova Medikalciler Derneği (ÇUMED) – İç Anadolu Medikalciler Derneği (İMDER) – Ege Tıbbi Malzemeciler Derneği (E.T.M.D) – Denizli Tıbbi Malzemeciler Derneği – Doğu Karadeniz Medikalciler Derneği – Doğu Anadolu Medikalciler Derneği (DOMED) – Gaziantep Sağlık İş Adamları Derneği, Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) ve Sağlık Gereçleri Üreticileri ve Temsilcileri Derneği (SADER)  işbirliği ile hazırlanan EKSPOMED ve LABTEK Fuarlarına 41 ülkeden 1204 firma ve firma temsilciliğinin katıldı. 68 ülkeden 33.253 profesyonelin ziyaret ettiği fuarlar yeni iş fırsatları oluşturdu.

Avrasya bölgesinden seçkin alıcılar, yeni yatırım kararlarına, yenileme taleplerine Ekspomed-Labtek Fuarlarından yön verdiler. Yurtdışı ziyaretçilerin; %57’si Avrasya, %16’sı Asya-Pasifik, %14’ü Afrika, %12’si Avrupa ve %1’i Amerika’dan gelen Ekspomed ve Labtek Fuarları, yatırım kararlarının alındığı en etkin platform oldu. 20 ülkeden alım heyetinin yanısıra Kuzey Afrika, Ortadoğu, Balkanlar, Kafkasya bölgelerinden hastane, klinik, laboratuar sahipleri, yöneticileri, Sağlık Bakanlığı yetkilileri, satınalma komisyon başkanları, medikal ürün ithalatçıları ve karar vericiler de medikal sektörün Avrasya bölgesindeki en güçlü fuarlarında buluştu.

Türkiye’de Sağlık Reformlarında Devrim

En büyük alıcı T.C. Sağlık Bakanlığı ve Bakanlığa bağlı birimlerden oluşan yetkililer Expomed-Labtek fuarlarındaydı.

T.C. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun da ziyaret ettiği fuarlara, yurtiçinde yapılan yoğun pazarlama faaliyetleri sonucunda 78 ilden gelen ziyaretçiler fuarda geniş çaplı alımlar gerçekleştirdi.

– T.C. Sağlık Bakanlığı

– İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü

– İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü

– Sosyal Güvenlik Kurumu

– Kamu Hastaneler Kurumu İstanbul Bölgesi

– Tıbbi Cihaz Kurumu

– UMKE

– TUBİTAK

Medikal Sektörün Karar Vericileri Bu Fuarlardaydı

Ziyaretçilerin % 45,2 Hastane başhekim, müdür, hastane-laboratuvar sahipleri-yöneticileri, doktor, tıp fakültelerinin rektör ve dekanları, satınalmacılar, eczacı, radyologlar, laborantlar ve sağlık yatırımcılarından % 49,4 Medikal ürün ticaretiyle ilgili kişilerden oluşmaktadır. Medikal sektörde faaliyet gösteren 41 ülkeden 1204 firma ve temsilcinin buluştuğu Ekspomed 2013 Fuarı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Ercan Şimşek ve İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu’nun katılımıyla ziyarete açıldı. Açılış programına, İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr Mustafa Taşdemir, Sağlık Endüstrisi ve İşverenleri Sendikası Başkanı Metin Demir, TÜMDEF Başkanı Kemal Yaz, Marmara Sağlık Sektörü İş Adamları Derneği Başkanı Kazım Eryaşar, Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk ve TÜYAP Fuarcılık İcra Kurulu Başkanı Serdar Yalçın katıldı.

Tıbbi Cihaz Üretim Yerleri Ruhsatlandırılacak

Açılışta konuşan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Ercan Şimşek, daha inovatif ürünler ortaya koyabilmek için hem sektörün ve hem de kamunun üzerine düşen bir takım görevler olduğunu belirtti. Kamu olarak üzerinde çalıştıkları mevzuatlardan bahseden Şimşek, yıl içinde sektöre fayda sağlayacak birçok uygulamanın hayata geçirileceğini dile getirdi. Konuşmasında bu yıldan itibaren tıbbi cihaz üretim yerlerinin ruhsatlandırılacağını söyleyen Şimşek; “Aynı piyasa koşullarında rekabet etmek zorunda olan şirketlerden, Ar-Ge faaliyetlerine kaynak ayıran ve altyapıya önem vererek kaliteyi öne çıkaran şirketlerle, bu kriterleri uygulamayan şirketler artık aynı statüde olmayacak” dedi. Aynı zamanda tıbbi ürünlerin depolanma şartlarında da bir hazırlık içinde olduklarını dile getiren Şimşek, sektörün önünü açıcı çalışmaların devam edeceğini sözlerine ekledi.

“Ekspomed Önemli Bir Fırsat Kapısıdır”

İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, sağlık hizmetlerindeki artan kalite ve rakamlara atıfta bulunduğu konuşmasında, sağlık alanında yetersiz insan kaynağına rağmen bu yükselişin artarak devam ettiğini ve de Türkiye’de üretilen ürünlerin yurtdışında da birçok hastane tarafından kullanıldığını söyledi. Bununla birlikte özellikle kalifiye tıbbi cihaz üretimi konusunda ciddi yol alınması gerektiğini vurgulayan Dokucu, ‘Ekspomed tarzı fuarlar hem kendi dinamiklerimiz hem de yurtdışı işbirlikleri için önemli fırsat kapıları açmaktadır’ dedi.

182 Hastane Randevu Sistemi’ni Test Etti

Expomed 2013’e ikinci gününde katılan Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu fuarda çeşitli incelemelerde bulundu. Yeni ürünler ve hizmetler hakkında bilgi alan Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı standını ziyaret etti. Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında vatandaşların sağlık hizmetine daha kolay erişiminin sağlanması ve hastanelerin verimli şekilde hizmet sunabilmesi için 2011 yılında hayata geçirelen 182 Hastane Randevu Sistemi’nin tanıtımının yapıldığı standı ziyaret eden Bakan Müezzinoğlu, gelen bir çağrıya cevap vererek, telefon üzerinden hastane randevusu verdi. Yurtiçinden olduğu kadar yurtdışından da katılımın olduğu fuarda, yabancı katılımcılarla birlikte fuara katılan firmaların stantlarını ziyaret ederek bilgi aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here