Emzirme sürecindeki kadınların %20’si mastit ile savaşıyor

Mastit olarak da bilinen süt sıtması, emzirme döneminde birçok annenin karşılaştığı can sıkıcı bir sorundur. Mamajoo’dan Ebe Kübra Kulalar, annelerin bu zorlu süreci nasıl atlatabilecekleri konusunda bilgilerini paylaşıyor.

Mastit, göğüs iltihabı olarak bilinir ve emziren kadınların yaklaşık %20’sini etkiler. Genellikle ağrı, ateş ve göğüs kızarıklığı gibi belirtilerle kendini gösterir, bu da emzirme sürecini zorlaştırabilir. Mamajoo’dan Ebe Kübra Kulalar, bu sorunu önlemenin önemli bir adımının, emzirme yapılmayan dönemlerde mutlaka sütün sağılması olduğunu vurguluyor. İlk 2 ay içinde kadınların yüzde 20’sinin mastit yaşadığını belirten Kulalar, düzenli süt sağımının göğüslerdeki tıkanıklığı önleyebileceğini ve annelerin bu zorlu süreci daha rahat atlatmalarına yardımcı olabileceğini ifade ediyor.

“Sık sık emzirme yapılamıyorsa kademeli elektronik göğüs pompalarından faydalanılmalı”

Mastit olmamak için ilk kuralın sık sık emzirme ile göğüsün boşaltılması olduğunu söyleyen Ebe Kübra Kulalar, “Mastit, çoğunlukla göğüste süt birikmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu nedenle, özellikle ilk haftalarda bebeği sık sık emzirerek göğüsün boşaltılmasını sağlamak çok önemlidir. Çünkü doğumdan sonra göğüs birden süt ile dolar. Anne eğer buna hazırlıklı değilse ya da bunun normal bir süreç olduğunu bilmiyorsa, panik yaşar. Bu noktada, bebek emerken yuvarlak hareketlerle masaj yapmak süt akışını kolaylaştıracağı gibi tıkanıkların da açılmasını sağlar. Bebeğin kavrama güçlüğü varsa ya da anne çalıştığı için sık sık emzirme yapılamıyorsa mutlaka kademeli göğüs pompa makinelerinden faydalanmak gerekir. Bu makineler ile sütü sağmak ve göğsü rahatlatmak mastitin önüne geçecektir” diye konuştu.

“Göğüs hijyenini sağlamaya yardımcı ürünler kullanılmalı”

Emzirme döneminde sürekli olarak göğüsün nemli ve bakterilere açık bir alan olduğunu belirten Kübra Kulalar, “Bu dönemde hijyen daha da önem taşıyor. Emzirme yapılmayan durumlarda iç çamaşırlara ultra emici göğüs pedleri koymak gerekiyor. Bu pedler, anne göğsünü hijyenik olarak korurken, kıyafetlere süt sızmasının da önüne geçiyor. Ayrıca, nem oluşumunu da engelleyen pedler, mastit oluşumunu engellemede önemli bir rol oynuyor. Bunun yanı sıra, göğüs ucu koruyucular ve göğüs kalkanları da mutlaka kullanılması gereken ürünler arasında yer alıyor. Özellikle mastit olunduğunda hassas veya çatlamış göğüs uçlarını koruyan göğüs ucu koruyucuları, emzirmeyi bırakmayıp göğüs ucu sorunları geçtiğinde ise bebeği kolayca emzirmeye yardımcı oluyor. Göğüs kalkanları da iç çamaşırın içine konularak sorunlu göğüs uçlarını sürtünmeden koruyor. Hava dolaşımı sayesinde acıyan veya çatlamış göğüs uçlarının hızlıca iyileşmesini sağlayan göğüs kalkanları, hijyenin sağlanmasına da yardımcı oluyor” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here