Entegre FFR (Fraksiyonel Akım Rezervi), Zaman ve Mekandan Tasarruf Sağlar


Fraksiyonel akım rezervinin (FFR) ölçümü, koroner stenozun hemodinamik öneminin belirlenmesine yardımcı oluyor ve balon ve stent değişimine kılavuzluk ediyor.

FFR, bir lezyonun distal  ve proksimal (kan basınç değerleri kıyaslanarak ölçülüyor. Bu oran, 0,75’e veya 0,75’in altına indiğinde stenoz hemodinamik açıdan önemli hale geliyor ve bu durumda hasta için stent değişimi öneriliyor.

2009 yılında yayınlanan FAME araştırmasında (N Engl J Med 2009; 360:213-224), FFR yönlendirmeli tedavi değerlendirilmiş olup bu yöntemde hastaların yaşama oranında %30’luk bir artış olduğu ve aynı zamanda tedavi masraflarının %30 oranında azaldığı açık bir şekilde tespit edildi.

St Jude Medical ve Volcano, kateter laboratuarında, basit tak-çalıştır bağlantı imkanı sunan ve harici bir iş istasyonunun kullanımını gereksiz kılan Siemens AXIOM Sensis XP kayıt sistemine tam olarak entegre olmuş FAR ölçüm çözümleri sunuyor.

Yeni FAR ölçüm özelliklerine sahip olmak için AXIOM Sensis XP yazılımının, 2011 yılı sonunda çıkmış olan en son yazılım versiyonuna güncellenmesi gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here