EQT Private Equity, Igenomix’i 1,25 milyar Euro’luk bir işletme değeri karşılığında Vitrolife’a satacak

Igenomix ve Vitrolife birlikteliği, tüp bebek tıbbi cihazları ve üreme genetiği test hizmetlerinde önde gelen iki şirketin bilgi birikimini, ürün portföylerini ve pazardaki varlığını birleştirerek üreme sağlığında küresel bir lider yapacak.

Zengin bir tüp bebek (IVF) portföyü ve nadir hastalıklar genetik test hizmetleri aracılığıyla yılda yaklaşık 90.000 hastaya ulaşan Igenomix, üreme tıbbî ve nadir hastalıklar için moleküler genetik teşhiste dünya lideri.

EQT, EQT VIII fonunun (“EQT Private Equity”) Igenomix’i (veya “Şirketi”) Vitrolife AB publ’a (“Vitrolife”) satmayı kabul ettiğini duyurmaktan memnuniyet duyuyor. Girişimin değeri 1,25 milyar Avro tutarında ve EQT’ye ve ortak azınlık hissedarlarına yönlendirilen peşin nakit ve yeni ihraç edilmiş hisselerin bir karışımıyla finanse edilecek. İşlemin bir parçası olarak, Igenomix’in kilit hissedarları, Vitrolife’da yüzde 7’lik bir azınlık hissedar hissesini elinde tutacak.

2011 yılında IVI Group’un bir yan ürünü olarak kurulan Igenomix, tüp bebek ve nadir hastalıklar için moleküler genetik test teşhisi alanında lider bir küresel sağlayıcı ve çeşitlendirilmiş bir test hizmetleri portföyü aracılığıyla yılda yaklaşık 90.000 hastaya hitap ediyor. Şirket, Dr. Carlos Simón liderliğindeki ve CEO David Jiménez liderliğindeki Ar-Ge uzmanlığıyla dünya çapında tanınıyor. Igenomix’in yaklaşık 560 çalışanı var ve merkezi Valencia, İspanya’da ve 21 ülkede ek laboratuvarlar bulunuyor.

EQT Private Equity, 2019 yılında Igenomix’in kurucusu ve yönetimi Charme Capital Partners ile birlikte Igenomix’in çoğunluk hissesini satın aldı. EQT, yönetim ekibiyle birlikte, kısırlık, kadın sağlığı ve nadir hastalıklardaki klinik uygulamaları iyileştirmek için kişiselleştirilmiş genetik bilgi sağlama görevinde Igenomix’i destekledi. Özünde bilim olan Igenomix, hasta odaklı bir yaklaşıma sahip ve uygun fiyatlarla yüksek kaliteli genetik test hizmetleri sunmak için çalışıyor.

EQT Private Equity’nin mülkiyeti altında, Igenomix, özellikle dijital pazara giriş ve satış yeteneklerinin iyileştirilmesi yoluyla organizasyonu güçlendirdi. Ayrıca Şirket, ürün portföyüne ve Ar-Ge’ye önemli yatırımlar yaparak, non-invaziv İmplantasyon Öncesi Genetik Testi (PGT), bir Covid-19 testinin yanı sıra yeni bir iş kolu olan nadir hastalıklar için Genetik Hassas Teşhis (GDPx) testini başlattı. Igenomix, diğerlerinin yanı sıra Çin, Şili, Peru, Rusya, Suudi Arabistan ve Tayvan’a genişleme de dahil olmak üzere uluslararası varlığını pekiştirmeye devam etti ve şu anda 80 ülkede 3.000’den fazla kliniğe hizmet veriyor.

Igenomix CEO’su David Jimenez, “Igenomix, EQT ve Charme Capital Partners’ın sahipleri olarak harika bir yolculuğa çıktı. Vitrolife ile birlikte, küresel olarak hastalara kişiselleştirilmiş genetik bilgi sağlama misyonumuzu daha da geliştirmemize ve kısırlık, kadın sağlığı ve nadir hastalıklardaki klinik uygulamaları daha da iyileştirmemize yardımcı olacak yeni bir yolculuğa çıkmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

EQT Özel Sermaye Danışmanlık Ekibi Ortağı Vesa Koskinen, “Igenomix’in son derece girişimci ve yenilikçi yönetim ekibi ve üreme tıbbı için moleküler genetik teşhis alanında gerçek bir dünya pazar lideri yaratan çalışanları ile birlikte çalıştığımız için minnettarız. Igenomix ve Vitrolife, IVF hastalarının evde sağlıklı bir bebek sahibi olma hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olma vizyonunu paylaşıyor ve üreme sağlığında küresel bir lider neslinde Vitrolife’ı desteklemeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

İspanya’daki EQT Özel Sermaye Danışmanlık Ekibi Ortağı ve Başkanı Carlos Santana, “Bu işlem, 2018 yılında bu stratejiyle ülkeye resmi olarak giriş yaptıktan sonra İspanya’daki EQT Özel Sermaye için ilk çıkışı işaret ediyor. Igenomix, EQT Private Equity’nin katma değer yaklaşımının İspanyol şirketlerinin küresel pazar liderleri olmalarını nasıl destekleyebileceğinin harika bir örneği.”

İşlem, geçerli düzenleyici onayların alınması da dahil olmak üzere geleneksel koşullara tabi ve 2021 yılının ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor. EQT Private Equity’nin Danışma Ekibindeki Ortağı Vesa Koskinen’in Vitrolife’ın yönetim kuruluna katılması planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here