Erken Teşhis İle Tedavide Yüzde 90 Başarı

Özellikle 50 yaşından sonra gelişme riski artan kolorektal kanserler, tüm kanserlerde olduğu gibi ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi o kadar başarılı oluyor. Günümüzün gelişmiş cerrahi teknikleri ile erken evrelerde yakalanmış bir kolon kanseri yüzde 90 oranında başarı ile tedavi edilebiliyor.

Genel olarak kendini kanama veya bağırsak tıkan­ması ile gösteren kolon kanserleri bu belirtilere lave olarak karın ağrıları ve/veya kilo kaybı, halsiz­lik, iştahsızlık, çabuk yorulma ishal veya kabızlık gibi sindi­rim sistemi sorunlarını da beraberinde getiriyor. Neolife Tıp Merkezi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hamd Koçer ” Kolon kanserlerinin bir kısmı genetik özellik taşı­yor. Ailesinde kolon kanseri veya kolon kanserine dönüşe­bilecek polipleri olan kişilere her yıl dışkıda gizli kan ve 3 yılda bir kolonoskopi tetkiki yaptırmalarını öneriyorum. Bu tetkiklerin sonuçlarına göre takip şeması kişiye özel değiş­kenlik gösteriyor ancak düzenli takipleri atlamamak gere­kiyor. Ailesinde böyle bir riski olmayanların da, 50 yaşın­dan sonra her yıl dışkıda gizli kan ve 5 yılda bir kolonosko­pi yaptırmaları bu hastalığın erken tanı ve tedavisi için oldukça önemli.” diyor.

Risk gruplarına ve geniş kitlelere rahatça uygulanabilen dışkıda gizli kan bakılması kolon kanserinin en zahmetsiz­ce taranmasına olanak sağlıyor. Dışkıda gizli kan sonuçları pozitif olan hastalar ise tanı değeri daha yüksek olan kolo­noskopi yöntemine yönlendiriliyor. Eğer şüpheli bir durum söz konusuysa, kolonoskopi ile tümör direkt görülerek teşhis netleştiriliyor.

Nasıl Korunmalı?

Kolon kanseri ile bes­lenme alışkanlıkları arasında bir ilişki vardır. Lifli gıdalardan zengin bir diyet kolon kanseri­ne yakalanma riskinizi azaltabilir.

Ayrıca yağ oranı düşük besinlerin tercih ede­rek; hayvansal yağ ve özellikle kırmızı et tüke­timinizi sınırlandırarak da kolon kanseri riskini azaltabilirsiniz. Düzenli kontroller de kolon kanseri riskiniz azaltır. Kolon kanserle­rinin bir kısmı önce polip veya polipler şeklinde başlar ve zaman içinde kansere dönüşür. Kolonoskopi sırasında bu neoplastik poliplerin görülmesi ve çıkartılması kişiyi kolon kanserinden korur.

 

64 > AĞUSTOS 2012 medikaJ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here