Estetik ameliyatına önceden bakış


Amerika’da yeni uygulamaya konulan sanal ameliyat sayesinde, estetik operasyona hazırlanan hastalar elde edilecek sonuçları önceden görme şansına sahip oluyor.

Estetik cerrahi, teknolojinin nimetlerinden faydalanmaya devam ediyor. 3D Vectra Computer yazılımlarıyla sanal ameliyat da bunlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Bu yöntem sayesinde ameliyat sonrası oluşacak görüntü, operasyon öncesinde tüm ayrıntılarıyla hastaların karşısında oluyor.

Önceden uzayın derinliklerini ölçmek için kullanılan yazılımların artık estetik cerrahide de etkin olduğunun altını çizen Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Hüseyin Güner, “ABD’de yeni uygulanmaya başlanan teknoloji ile meme büyütme, burun, kaş kaldırma gibi operasyonlarda üç boyutlu ameliyatın provası yapılarak hasta, ameliyat sonrası oluşabilecek görüntüsünü biliyor ve tercihini bu yönde yapıyor. Şu an yükselişte olan trend, ameliyat öncesinde ameliyat sonrasını gösterebilen üç boyutlu fotoğraflama sistemleri. Ameliyat planlamasında büyük kolaylık sağlayan, hastaları mutlu edecek bu iş birliğinde işlemler hastanın 3 boyutlu fotoğraflarının çekilmesiyle başlıyor, ardından cerrahın Sculptor programını kullanarak ameliyat planlaması yapması ve ameliyat sonrası beklenen görünümün üç boyutlu olarak hastaya gösterilmesiyle devam ediyor.

Özellikle uzayın derinliklerini ölçmek için kullanılan bu yazılımlar, artık estetik cerrahide kullanılıyor. Hastaya tüm alternatifler ve ameliyat yöntemleri bilgisayarda gösterilerek sanal ameliyatı gerçekleştiriliyor ve hasta, ameliyat sonrası oluşabilecek gerçek görüntüsünü biliyor. Bu teknoloji boyut, yerleşim ve şekildeki ufak değişikliklerin uygulanan bölge üzerinde nasıl bir farklılık oluşturacağını önceden gösteriyor. Bu aşamada hastanın fikirleri doğrultusunda planda değişiklikler de yapabiliyoruz. Bu sistem hastaların karar vermesini çok kolaylaştırdı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here