FDR Amulet Innovality’nin İlk Kurulumu Yapıldı


Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (B.E.Ü) Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde kurulan FDR Amulet Innovality’nin bir ilk olduğunu belirten Başhekim Doç. Dr. Varım Numanoğlu, “Dijital mamografiye geçmiş olmamız, meme kanserinin tanısı için oldukça önemli” dedi.

Medikal sistemler alanında dünyanın önde gelen markalarından biri olan Fujifilm, “Meme Radyolojisi’nde geliştirdiği en önemli ürün Amulet serisinin yeni ürünü FDR Amulet Innovality’nin Türkiye’deki ilk kurulumunu yaptı. FDR Amulet Innovality, bilimsel araştırmalar kapsamında Zonguldak Bülent Ecevit  Üniversitesi Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) kullanılacak. FDR Amulet Innovality, gerek hasta, gerekse hekim açısından birçok kolaylığı bünyesinde barındırıyor.

Törenle Hizmete Girdi

FDR Amulet Innovality’nin hizmete girmesiyle ilgili olarak üniversitede bir tören düzenlendi.  Törene; Zonguldak Valisi Ali Kaban, eşi Neriman Kaban, BEÜ rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer’in eşi Nebahat Özer, yerel yöneticiler, B.E.Ü Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zuhal Erdem ve B.E.Ü yetkilileri katıldı. Törende bir konuşma yapan B. E. Ü Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Varım Numanoğlu, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde kullanılacak olan FDR Amulet Innovality’nin özellikle erken teşhisle önlenebilir kanser türlerini yakalamak ve bunun yanı sıra halkı bu çerçevede bilinçlendirmek amacıyla kullanılacağını söyledi. B.E.Ü Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Zuhal Erdem ise konuşmasında; çift mod tomosentez ve 3 boyutlu biyopsiyi içeren çözümleri tek bir sistemde sunan cihazın, dünyanın en yüksek çözünürlüğüne sahip 50 mikron piksel görüntü kalitesi sunduğunu belirtti.

Yüksek Görüntü Kalitesi

Fujifilm Medikal Sistemler Grup Müdürü Hakan Bulut ise yaptığı açıklamada, FDR Amulet Innovality’nin gördüğü ilgiden ve ilk kurulumunun gerçekleştirilmesinden büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Bulut, Zonguldak Bülent Ecevit  Üniversitesi’nde bilimsel araştırmalar kapsamında kullanılacak olan FDR Amulet Innovality’nin meme radyoloji alanında en az radyasyonla en yüksek görüntü kalitesini sunan sistemler olarak tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dikkat çektiğini belirtti.

FDR Amulet Innovality’nin diğer özellikleri şöyle;

Rutin teşhis yöntemlerinde dozaj verimliliğini geliştiren bir uygulama olarak, farklı açılardan çekilmiş iki yüksek çözünürlüklü görüntü kullanıp 3 boyutlu gelişmiş görüntüleme yapılabiliyor. Sistem, yeni bir amorf selenyum (a-Se) detektör ile donatılmış olup Balpeteği (Altıgen) Piksel (HCP) teknolojisine sahip olup, alanında gelişmiş bir detektör geometrisinden faydalanıyor. Bu detektör tasarımı sayesinde, daha yüksek görüntü keskinliği ve daha iyi dozaj verimliliği elde ediliyor. Detektör yapısı piyasadaki en verimli sistemlerden biri olan bir önceki sürümle karşılaştırıldığında, uygulanan dozajı yaklaşık %20 oranında azaltıyor. Aynı anda görüntü ayrıntı düzeyinin de artması, sistemi özellikle cazip bir konuma getiriyor. Yüksek teknolojik standarta ek olarak yeni sistem, gelişmiş kullanıcı ergonomisi ve daha fazla hasta rahatlığı sağlayacak şekilde optimize edildi. Göğüse uyumlu sıkıştırma plakaları sayesinde mamografi muayeneleri sırasında duyulan acıda önemli bir azalma elde ediliyor. Yenilikçi akıllı otomatik ekspojür kontrolü, implant varken bile kullanılabildiğinden, iş akışının daha da gelişmesine ve rutin mamografi muayenelerinin teşhis açısından daha değerli hale gelmesine yardımcı oluyor. Elde edilen bulgular, dozun azami oranda azaltılması ve teşhis kalitesinin mükemmel seviyeye çıkartılması amacıyla, iki farklı tomosentez modundan herhangi biri kullanılarak kolayca sınıflandırılıp değerlendirilebiliyor. Böylece, raporlamaya yüksek seviyede güven duyulması sağlanıyor.

BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, ulusal ve uluslararası sağlık sistemi ile entegre, kurumsallaşmış ve dünyadaki benzer örnekleri ile eşdeğer bir sağlık uygulama ve araştırma merkezi olmayı hedefliyor. Hasta, yaralı ya da hastalığından şüphe edilen kişilerin gereksinim duyduğu 3. basamak sağlık hizmetini en son bilgi ve teknoloji seviyesinde sunmayı amaçlayan merkez, bu alanda nitelikli eleman yetiştirmek, ulusal ve uluslararası sağlık sistemi içerisinde her zaman referans bir sağlık merkezi olma yolunda çalışmalar yapıyor. FDR Amulet Innovality’nin kullanılacağı “Bilimsel Araştırmalar Projesi”nde, aralarında Prof. Dr. Zuhal Erdem, Prof. Dr. L.Oktay Erdem, Doç. Dr. Güldeniz Karadeniz Çakmak ve Doç. Dr. Ali Uğur Emre’nin de yer aldığı uzman bir ekip görev alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here