Felç tedavisinde ‘Robot Devrimi’


Darüşşafaka Ömran ve Yahya Hamuluoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, inme tedavisine yönelik çalışmalarına ileri robot teknolojisi içeren ‘Lokomat’ı da ekleyerek Türkiye’de bu alanda farklı olmayı hedefliyor. 

Türkiye’de yılda yaklaşık 240 bin inme vakasının olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Mehmet Beyazova, ‘Lokomat’ adlı robotik cihazın felçli hastalara hareket yeteneği kazandırılmasında önemli ilerlemeler sağladığını belirtti. Prof. Beyazova, “inme her şeyin sonu değil” dedi.

Yılda yaklaşık 240.000 kişinin inme geçirdiği ülkemizde Darüşşafaka Ömran ve Yahya Hamuloğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, son teknolojik gelişmeleri takip ederek Türkiye’ye getirdiği robot sürüşlü yürüme sistemi olan Lokomat cihazı ile inme tedavi yöntemlerini başarıyla uyguluyor.

Türkiye’de ve dünyada sayılı sağlık merkezinde bulunan robot kontrollü ve bilgisayar destekli yürüme aygıtı “Lokomat,” beyin omurilik yaralanması, yürüme güçlüğü ve denge kaybı oluşturan bir çok nörolojik ve ortopedik hastalıklarda yürüme eğitimi, kondisyon kazanma, yeniden öğrenme ve rehabilitasyonda kullanılıyor.

Bunun yanı sıra “Hidroterapi Bölümü”nde Elektro Kombine Banyo, Kelebek Banyo, Dört Hücre Banyo ve hidro masaj özellikli dünyanın 80’inci “ARJO Axona” tedavi havuzu, kas ve eklem sistemlerine ağrısız çözümler sunuyor. Akuaterapi bölümünün en önemli cihazlarından biri olan ARJO Axona Tedavi Havuzu Türkiye’de sadece Darüşşafaka Ömran ve Yahya Hamuluoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunuyor. İstendiğinde girdap oluşturma özelliğiyle relaksasyon ve dolaşımı artırmak amacıyla kullanılabilen havuzda ayrıca, yürüme ve merdiven çıkmayı kendi başına yapamayan hastaların havuza transferleri için lift olanağı da mevcut.

 DÜNYANIN HER YERİNDEN HASTALAR BU MERKEZE GELİYOR

İnme tedavisi için dünyanın pek çok yerinden Darüşşafaka Ömran ve Yahya Hamuloğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne gelen hastaların tedavisi ve bakımı konusundaki araştırma sonuçlarını paylaşan Prof. Dr. Mehmet Beyazova hastalığı ve tedavi sürecini şu şekilde açıklıyor: “İnme rehabilitasyonunda kabaca üç dönem tanımlanabilir. Acil bakımı izleyen ilk dönem akut rehabilitasyon olarak adlandırılabilir. Bu dönemde yoğun bakım da dâhil, tıbbi tedavilere çok fazla gereksinim duyulur. Bu dönemin daha ileri evresinde hastanın aktif katılımı vardır, ama tıbbi tedavilere ve hemşirelik bakımına hala gereksinim vardır. İkinci dönem, hastanedeki akut tedavilerin tamamlanmasından sonra sürdürülen rehabilitasyon çalışmalarını kapsar. Darüşşafaka Rehabilitasyon Merkezi’nde daha çok bu dönemdeki hastaların rehabilitasyonu yapılmaktadır. Üçüncü dönemde ise eve, sosyal çevreye ve işe dönüş ile kazanılmış olan işlevlerin desteklenmesi, sürdürülmesi ve geliştirilmesi çabaları yer almaktadır.”

İnme sonrası rehabilitasyonun başarısını rehabilitatif bakımın altyapısının var olup olmamasına ve acil tedavi döneminden itibaren uygulamaya konulmasına bağlı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Beyazova rehabilitasyon yaklaşımının erken dönemde başlatıldığında vücudun fiziki işlevlerinin daha kolay kazanıldığının altını çiziyor.

Annesi veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, yetenekli çocuklara kolej seviyesinde eğitim fırsatı sunan Darüşşafaka Cemiyeti bünyesinde kurulan Darüşşafaka Ömran ve Yahya Hamuluoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, rehabilitasyon uzmanları, fizyoterapistler, hidroterapistler, psikiyatristler, psikologlar, diyetisyenler ve hemşirelerden oluşan nitelikli uzman bir ekiple hizmet veriyor. Benzer merkezlerden farklı olarak konuşma terapisi hizmeti de veren merkezde hastalar yaşama her yönüyle yeniden uyum sağlayabilecekleri özel bir tedavi sürecinden geçiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here