Felçli Hastalara Umut Olan Cihaz: STENTROD

Beyin makinası arayüzü, beyin kan damarlarının içine implante edilen  stent temelli elektrottan oluşan cihaz(stentrod), preklinik çalışmalarda gösterildiği şekilde dış iskelette bulunan kolların hareketinden veya biyonik kolların kontrolündeki nöral aktiviteyi kaydedebiliyor.  Yeni cihaz küçük bir ataç boyutunda ve ilk insan implantasyon denemesi, 2017 yılında Royal Melbourne Hastanesi’nde gerçekleştirilecek.

Nature Biotechnology’de yayınlanan sonuçlara göre, cihaz beyin motor korteksinden açık beyin ameliyatı ihtiyacı olmadan yüksek kalitede sinyaller verebiliyor. Royal Melbourne Hastanesi’nde nörolog, Melbourne Üniversitesi ve Florey Enstitüsü Nörobilimler Araştırma görevlisi  Dr. Thomas Oxley, stendrodun devrim niteliğinde olduğunu söylüyor. Dr. Oxley; “Stentrodun geliştirilmesi için toplamda 16 bölümden 39 akademik bilim insanı bu cihazın geliştirilmesinde yer aldı.” diyor. Dr.Oxley; “Dünyanın en minimal, yüksek riskli açık beyin ameliyatı yerine basit bir prosedürle beyindeki kan damarına implante edilebilen invazif cihazı üretebildik. Bizim görüşümüz, beyin aktivitesini kaydederek ve elde edilen sinyalleri elektriksel komutlara çevirerek tamamen felçli hastalara fonksiyon ve hareket kabiliyetini geri vermektir.  Elektriksel komutlar da kolların hareketini dış iskelet gibi harekete yardımcı bir cihaz sayesinde gerçekleştirecektir. Aslında bu bir biyonik spinal kordur.” dedi.

İnme ve spinal kord (omurilik) yaralanmaları 50 kişiden 1’inde sakatlığa neden oluyor. Yardımcı araştırmacı ve Melbourne Üniversitesi’nde biyomedikal mühendis olan Dr. Opie, fikrin implante kardiyak kalp pili ile benzer olduğunu belirtiyor. Kalp pilinde damara yerleştirilmiş sensörler kullanılarak dokuyla yapılan elektriksel ilişki farklı olarak beyinin içinde gerçekleştirilmektedir diyen Dr. Opie; “Stent teknolojisinden yararlanarak, elektrod dizimiz damar iç duvarına yapışabilmek için kendi kendine şişiyor. Kaydedilmiş nöral sinyallerin ayıklanmasının ardından, bu sinyalleri tekerlekli sandalyelerin, dış iskeletin, protez kol veya bilgisayarların komuta edilmesinde kullanabiliriz. İki sene içerisinde başlayacağını umduğumuz ilk insan denemelerinde, felçli üç hastanın dış iskelet hareketini doğrudan beyin kontrolü ile sağlamada başarılı olabilmeyi ümit ediyoruz.” dedi.

Günümüzde dış iskeletin; yürüme-durma, başlama, durma, dönme gibi birçok unsur arasında manuel joystick ile geçişler yapılarak kullanımı sağlanabiliyor. Stentrod ise böyle cihazların içinde doğrudan düşünce kontrolüne olanak sağlayan ilk cihaz olacaktır.” diye ekledi Dr. Opie. Florey’de nörofizyolog  Prof. Dr. Clive May, preklinik çalışmalardan elde edilen verilere göre cihaz implantasyonunun uzun dönemde kullanım için güvenli olduğunun altını çiziyor.

#Cihaz #felç #STENTROD #beyinmakinası #manset

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here