Felçlilere Hareket Özgürlüğü Sağlayan Yeni Buluş Türkiye’den

“Tek” adıyla geliştirilen Robotik Mobilizasyon Cihazı (Tek RMC); omurilik felçlileri, başka birinin yardımına ihtiyacı olmaksızın, doğru pozisyonda ve tamamen dik şekilde ayağa kaldırarak hareket imkanı sağlayıp, günlük işlerini ve egzersizlerini rahatlıkla gerçekleştirmelerine destek oluyor.

Vücutla bütünleşik şekilde hareket eden Tek Robotik Mobilizasyon Cihazı; dünyada bugüne kadar omurilik felçlilere yönelik geliştirilmiş, bilinen en küçük boyutlara sahip tekerlekli ayakta taşıma cihazı olma özelliğini taşıyor. Tek RMC sayesinde omurilik felçli kimseler, dengeli bir şekilde, tam dik pozisyonda ayağa kalkarak her yöne hareket edebilecek, istedikleri yere uzanabilecek ve eğilebilecekler.

Türk araştırmacılar tarafından geliştirilen TekRobotik Mobilizasyon Cihazı (Kısaca Tek RMC), belden aşağı felçlilerin sabah yataktan kalktıklarıandan itibaren kimsenin yardımına ihtiyaç duymaksızın günlük gereksinimlerini tek başlarına karşılamalarına ve diğer bireylerle birlikte daha rahat, sosyal bir yaşama katılmalarına olanak sağlıyor. Cihaz, özel boyutları ve manevra kabiliyeti sayesinde en dar alanlarda bile dengeli ve emniyetli bir şekilde kullanılabiliyor.

Gelişmiş bir tekerlekli sandalye değil, tamamen yeni bir buluş

Tek Robotik Mobilizasyon Cihazı, tekerlekli sandalyelerin sahip olmadığı birçok özelliğe sahip. Omurilik felçli kimsenin, başka birinin yardımına ihtiyacı olmaksızın, oturur pozisyondayken cihaza arkadan transfer olarak kullanmaya başlaması, felçli kimselerin yapması gereken günlük egzersizleri çözümlemesi, doğru duruş pozisyonunu sağlaması, özel formu ve boyutları sayesinde kullanıldığı mekanlarda herhangi bir özel düzenlemeye gerek bıraktırmaması, cihazın dengesi, kilolu felçlileri bile fazla kuvvet gerektirmeden ayağa kaldırabilmesi, cihaz aktif haldeyken de iki kolun serbest kalabilmesi, Tek RMC’nin en önemli özellikleri arasında yer alıyor.

Cihazın farklı boy ve kilo oranları için düzenlenmiş boyutları bulunacak. Farklı boyut seçenekleriyle Tek RMC, genç, yaşlı ya da belli kilonun üzerindeki felçliler tarafından da rahatlıkla kullanılabiliyor.

Tek Robotik Mobilizasyon Cihazı, tekerlekli sandalyenin 3’te 1’i kadar yer kaplıyor

Tek RMC,  özel boyutları sayesinde küçük bir tekerlekli sandalyenin bile 3’te 1’i kadar alan kaplıyor. Bu sayede kullanıcılar, ortalama 60 cm genişliğindeki tekerlekli sandalyeleriyle sığamadıkları birçok dar yerden rahatlıkla geçebiliyor. Ev, ofis, market gibi iç mekanlarda diğer cihazlarla ulaşamadıkları yerlere rahatlıkla ulaşma imkanı sağlıyor. 36 santimetre genişliğinde ve 62 santimetre uzunluğundaki cihaz; 80 kilogram ağırlığıyla öne, arkaya, sağa ve sola eğilmelerde de tam denge ve güvenli kullanım sağlıyor.

Omurilik felçliler, artık felçli olmayan bireylerin yaptığı hemen her şeyi, iç mekanda özel bir düzenlemeye gerek kalmadan tek başlarına yapabilecekler.

Tek Robotik Mobilizasyon Cihazı herhangi bir hastalık ya da travma nedeniyle bacaklarında kuvvet kaybı oluşan ve yürüme fonksiyonunu kaybeden tüm omurilik felçliler tarafından kullanılabilecek. Tek RMC kullanıcıları bu cihazla, felçli olmayan bireylerin iç mekanlarda yapabileceği hemen her şeyi yapabiliyor. Kişiler bu cihazla ayaktayken oturma durumuna geçip eğilebiliyor, ileri geri ve her yöne ilerleyebiliyorlar. Ayakta ilerleyerek, üst raflarda ya da alt raflarda duran objelere rahatlıkla uzanıp, eğilebiliyorlar. Ayakta durarak bulaşık yıkıyor, yemek, ütü, temizlik yapıp, çay demleyerek tepside konuklarına ikram edebiliyorlar. Ayaktayken istedikleri koltuk ve sandalyeye oturabiliyor, kullanıcısının ağırlığını dengeleyen amortisör mekanizması yardımıyla rahatlıkla kalkabiliyor, özel olarak düzenlenmemiş lavaboları, tuvaletleri kolaylıkla kullanabiliyorlar.

Tek Robotik Mobilizasyon Cihazı’nın kullanılması felçlilerin kaslarında egzersiz etkisi sağlıyor

Tek RMC tüm bu işleri yaparken aynı zamanda kullanıcısının günlük egzersiz ihtiyaçlarının giderilmesine destek oluyor. Üstelik tüm bu hareketleri dengeli ve emniyetli bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Tek RMC, uzaktan kumandası sayesinde, mesela bir kanepede otururken, odanın başka bir köşesine gönderilip, cihaz kullanıcının yanında değilse bile başka birinden yardım almadan yaklaştırılabiliyor. Tek RMC ev, okul, ofis, alışveriş merkezleri, market ve kafeler gibi iç mekanlarda kullanılabiliyor. Ayrıca zemini müsait olan dış mekanlarda da cihazı kullanmak mümkün.


Tek Robotik Mobilizasyon Cihazı’nı geliştiren Necati Hacıkadiroğlu…

Dünya genelinde her yıl yaklaşık 300.000 kişi değişik nedenlerle omurilik felçlisi oluyor. Türkiye’de ise bugün yaklaşık 60.000 omurilik felçlisinin yaşadığı tahmin ediliyor. Birçok araştırmacı ve firma omurilik felçlilerin yaşamlarını kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar yapıyorlar. Ancak bu cihazların hepsi benzer özelliklere sahip. Bu anlamda tam olarak ihtiyaçlara cevap vermek için yetersiz kalabiliyorlar. Tek Robotik Mobilizasyon Cihazı’nı geliştiren, Necati Hacıkadiroğlu Tek RMC’yle ilgili olarak, “Biz felçlilerin sorunlarına odaklandık ve bunlara farklı çözüm getirecek bir cihaz geliştirdik. Bildiğiniz gibi insanlar belden aşağı felç oldukları zaman bacakları işlevini kaybediyor ama vücutlarının üst kısmı mükemmel bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Dolayısıyla elleri serbest kalacak şekilde bacaklarını destekleyebilirseniz vücutlarının üst kısmıyla eskiden yaptıkları her şeyi yeniden yapabilirler. Yani ihtiyaç duydukları cihaz, fazladan bir hacim kaplamadan vücutlarına destek olacak, ama aynı zamanda vücutlarının üst kısmında hareket serbestisi sağlayacak bir cihazdı. Biz bu bilgiden yola çıkarak Tek Robotik Mobilizasyon Cihazını geliştirdik.” dedi.

Doktor görüşü: Doç. Dr. Hürriyet Yılmaz…

Tek Robotik Mobilizasyon Cihazı’nın’ sağlık açısından faydaları hakkında görüş belirten Doç. Dr. Hürriyet Yılmaz, “Omurilik yaralanması ile karşılaşan hastalar genellikle günlük yaşamlarını tekerlekli sandalye üzerinde sürdürmek zorunda kalırlar. Bu durum ise onlarda birçok istenmeyen sağlık sorununa neden olur. Özellikle kalp ve damar hastalıkları, tansiyon problemi, bası yaraları, büyük abdestlerini ve idrarlarını yapmada güçlük, osteoporoza bağlı kırık gelişimi gibi ciddi birçok sağlık problemleriyle onları karşı karşıya bırakır. Ortaya çıkan bu tür komplikasyonlar yüksek sağlık maliyeti oluşturuyor; aynı zamanda kişinin beklenen ortalama yaşam süresinin azalmasına da neden oluyor. Tek Robotik Mobilizasyon Cihazı, kullanıcılarına günlük işlerini bağımsız bir şekilde yapabilmelerinin yanında, istenmeyen sağlık sorunlarının oluşmasını engeller. Ayrıca ayağa kalkma ve ayakta gündelik işlerini yapabilme kadar felçli bireyin çevrelerindeki insanlarla aynı göz hizasında olabilmeleri onları psikolojik olarak da olumlu etkiler ve morallerini yükseltir.” dedi.

Bugüne kadar Tek Robotik Mobilizasyon Cihazı’nı deneyen omurilik felçliler, cihazın günlük yaşam aktivitelerinin kolaylaştığını ve arttığını belirttiler.

2 YORUMLAR

  1. Lutfen bu mucizevi urune nasil ulasabilcegim konusunda bi internet adresi bi telefon numarasi bi irtibat kurabilcegim birinin adresini alabilirsem cok memnun olurum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here