“Geleceğin Mesleği Tıp Mühendisliği Paneli”

44Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tıp Mühendisliği Bölümü tarafından, Tıp Mühendisliğini yakından tanımak ve öğrencileri sektör hakkında bilgilendirmek için ‘Geleceğin Mesleği Tıp Mühendisliği’ paneli gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu Daire Başkanı Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar ve Eryiğit Tıbbi Cihazlar Üretim A.Ş. Ar-Ge Müdürü Feridun İlhan Şarklıoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirilen panele; Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Karabük Üniversitesi Dekanları, Akademik ve İdari Personeli ile öğrenciler katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Mühendislik Fakültesi Tıp Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Şen; “Türkiye’de ilk defa Tıp Mühendisliği Bölümü Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal’ın vizyonu sayesinde kurulmuştur. Karabük Üniversitesi için ilklerin üniversitesi deniyor. Neden ilklerin üniversitesi? Karabük Üniversitesi sıradanlığı tekrarlayan değil, ilkleri araştırıp vizyon sahibi ekiple beraber üniversitenin bünyesinde kurup, ülkenin ve insanlığın hizmetine sunuyor. Bu başarıların hiç biri tesadüf değildir.” diyerek; Tıp Mühendisliği’ne neden ihtiyaç duyulduğu, Tıp Mühendisliği’nin disiplinleri, çalışma sahaları, Dünya Medikal Sanayisinde Türkiye’nin yeri hakkında bilgiler veren Tıp Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Şen konuşmasında son olarak Tıp Mühendisliği Bölümü’nde görev alan akademik personeli tek tek tanıtarak, uzmanlık alanları ve yapmış oldukları çalışmalar hakkında kısa bilgiler verdi.

‘Dünyada Tıp Mühendisliği Yaklaşımı’ konulu sunumlarını yapan Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu Daire Başkanı Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar; “Bugün burada, ileride Tıp Mühendisliğinden mezun olacak arkadaşlarımıza bir kariyer planlaması olarak Kurumumuzu mutlaka düşünmeleri için kurumumuz ne yapıyor bunu kısaca göstereceğim. Ben şimdiden sizlerin yerini ayarladığımızı bilmenizi istiyorum.” Dedi.

Türkiye’de sadece iki üniversitenin Tıp Mühendisliği Bölümü mevcut.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here