Gençlerde Bel Ağrısına Dikkat!


Günümüzde bel ağrıları, yetişkinlerin olduğu kadar çocukların ve gençlerin de önemli bir sorunu olarak ortaya çıktığına dikkatleri çeken Dr. İlker Solmaz, son yıllarda yapılan araştırmalara göre gençlerde bel ağrısı sıklığının arttığını vurguladı.

Hatalı duruş bozukluklarının bel ağrısına neden olduğunu belirten Türkiye Proloterapi ve Ağrı Merkezi Klinik Direktörü Uzman Doktor İlker Solmaz, “ bel ağrısı şikayeti ile gelen hastaların yaş ortalamaları gün geçtikçe düşmektedir. Bunun en önemli sebebi çocuklarda ve gençlerdeki kötü beslenme, egzersizden yoksun sedanter adını verdiğimiz hayattır. Geçmiş 5 yılda bel ağrısı şikayetiyle tedavi ettiğimiz hasta yaş grubu 35-40 ve üzeri iken, günümüzde bu yaş grubu 15-20 arasına kadar inmiştir ” dedi.

Çocukluk ve Gençlik Döneminde Bel Ağrısına Dikkat 

Kas ve iskelet sistemindeki kronik ağrılı rahatsızlıklarda en etkili yöntemin Proloterapi olduğunu belirten Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Doktor İlker Solmaz, “Proloterapi” yöntemi ile ağrıya neden olan hasarlı bölgede, özel bir solüsyonla mikropsuz iltihap oluşturduklarını ve vücudu vücuda bağışıklık sistemi hücreleriyle tedavi ettirdiklerini belirtti. Çocukluk ve gençlik döneminde bel ağrılarına önlem alınmadığı takdirde;  duruş bozukluğu bulunan, kambur, sürekli sırt, boyun şikayetleri çeken bir nesille karşı karşıya kalabiliriz.” diye konuştu.

Bel Ağrısını Önemseyin

Son yıllarda bel ağrısının genç yaşlarda görülmesinin, hareketsizlik ve hızlı beslenmeye bağlı olduğu konusuna dikkatleri çeken Uzman Doktor İlker Solmaz, “Okullarda uzun ders saatlerinden sonra dershanelere giden öğrenci tüm gününü oturarak geçirmektedir. Eve geldiklerinde ise dinlenmek ya da beli rahatlatıcı egzersiz yapmak yerine bilgisayar başına geçmektedirler. Ayrıca yoğun tempo içinde fast-food adı verilen atıştırmalık yiyecekler, egzersiz yapmayan bedenle birleşince ortaya şişmanlık çıkmaktadır. Okullara yürüyerek değil, servislerle ulaşmak ise çocuk ve gençlerimizin egzersizden yoksun kalmasının diğer bir nedenidir” diyerek önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Bel Ağrısından Korunmak İçin Vücudu İyi Kullanın

Bel ağrısından korunmak için duruş ve vücudu iyi kullanma alışkanlığının gençlere kazandırılması gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. İlker Solmaz, sırt ve bel kasları için en faydalı egzersizin yüzme olduğunu, kapalı yüzme havuzlarında yaz-kış haftada 3-4 gün birer saat yüzmenin, çocuklarımızın bel bağlarının ve kaslarının sağlıklı kalmasına faydalı olacağının altını çizdi.

Ailelere ve Eğitimciler Ne Yapmalı?

Uzm. Dr. İlker Solmaz, aileleri; çocukları hareket etmeye, spor yapmaya yönlendirilmesi, bilgisayar başında geçen saatler konusunda sınırlandırması, okul çantalarının mümkün olduğu kadar hafif olması ve düzgün bir şekilde taşınması konusunda uyarırken, fast-food haricinde aşırı kilo almayı önleyecek sağlıklı besinler ile çocukların beslenmesine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Eğitimcileri ise okullardaki masa-sandalye yüksekliğinin iyi ayarlanması, teneffüslerde fiziksel aktivite yapılabilecek ortamlar hazırlanması ve beden eğitimi ders saatlerinin arttırılmasında gereken önemi vermeleri konusunda uyaran Uzm. Dr. İlker Solmaz,  genç ve çocuk yaşta omurgaya yeterince ilgi gösterildiği takdirde ağrılardan yoksun, duruşu düzgün nesiller yetiştirmenin mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here