Genzyme, MS Hastalığı İçin Cleveland Clinic ile İşbirliği Yapıyor


Dünya genelinde 2.3 milyondan fazla, ABD’de yaklaşık 400,000 MS (Multipl Skleroz) hastası var. Genzyme, dünyanın önde gelen tıp merkezlerinden Cleveland Clinic ile işbirliği yaparak MS tedavisinde yeni yaklaşımlar geliştirmeye odaklanan araştırmalarda birlikte çalışmalar yürütecek.

Beyin ve omuriliği etkileyen bir bağışıklık hastalığı olan MS, bağışıklık sisteminin kişinin kendi hücrelerini tanımayıp vücuda yabancı madde girdiğini sanarak yok etmeye çalışması sonucu vücudun kendine zarar vermesi olarak açıklanıyor. Genzyme, çok ciddi bir hastalık olan MS tedavisinde yeni yaklaşımlar geliştirmeye odaklanan araştırmalar için dünyanın en büyük ve en geniş kapsamlı MS programlarını yürüten Cleveland Clinic ile işbirliği başlatıyor. En az 5 yıl süreli olmak üzere başlayan işbirliği, Genzyme ve Cleveland Clinic araştırmacılarından oluşan ortak bir yönetim komitesi tarafından yönetilecek.

Genzyme ile Cleveland Clinic arasındaki Ar-Ge işbirliği dünyada 2.3 milyondan fazla kişide görülen MS konusunda derin bilgi edinmek; özellikle hastalığın ileri evre türlerinde MS hastalarının ihtiyaçlarını ele almak üzere tasarlanmış projeler çerçevesinde uyumlandırılacak. İşbirliği ilk başlarda ileri evre MS’in işareti olan nörodejenerasyona yönelik stratejileri inceleyen projelere odaklanacak.

“Bu karmaşık hastalığı daha iyi öğreneceğiz”

Genzyme Başkanı ve CEO’su David Meeker, MS konusunda lider olarak yeni tedavi yaklaşımlarından oluşan sürdürülebilir bir araştırma evresi oluşturmak ve ilerletmek istediklerini belirtti. Meeker “Cleveland Clinic ile işbirliğimiz kendi Ar-Ge çabalarımızla beraber Genzyme’ın MS topluluğuna uzun vadeli taahhütlerini pekiştirmektedir. Bu karmaşık ve yıkıcı hastalığı daha iyi öğrenme konusunda pek çok önemli katkıda bulunan bir araştırma ve sağlık kurumuyla işbirliği yapacak olmaktan heyecan duyuyoruz” açıklamasında bulundu.

Cleveland Clinic, MS’te yaşanan ilerlemelerin ön cephesinde

Cleveland Clinic’e bağlı Mellen Multipl Skleroz Merkezi dünyanın en büyük ve en geniş kapsamlı MS bakım ve araştırma programlarından birini yürüterek her yıl 20,000 hasta başvurusunu yönetiyor.  Son derece yenilikçi ve aktif bir araştırma ekibinin çalıştığı merkez, geçtiğimiz yirmi yıl boyunca MS’te sağlanan ilerlemelerin en ön cephesinde yer aldı. Mellen Center for Multiple Sclerosis’te Deneysel Tedaviler Programı Direktörü Dr. Jeffrey Cohen ise “Bu işbirliği ilerlyeci tip MS’e karşı potansiyel yeni tedavileri değerlendirmek üzere yenilikçi yaklaşımların geliştirilmesine olanak sağlayacak” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here