Girişimsel Radyoloji İle Neştersiz Ameliyat Dönemi

Medicana Çamlıca Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü ve Nöroradyoloji Uzmanı Doç. Dr. Başar Sarıkaya ile Amerika’dan gelen Girişimsel Radyolog Dr. Gregg Alzate, girişimsel radyoloji ile birçok ameliyatı nasıl neştersiz gerçekleştirerek hastaların hayatlarını değiştiriyor

Türkiye’de az sayıda hastane yapılan girişimsel radyoloji tedavisi ile birçok ameliyat neştersiz ve kolay yapılıyor. Obezitenin tedavi seyrini değiştirecek olan “Bariatrik Embolizasyon” adı verilen mideden açlık hormonunun salgılanmasını engelleyerek daha doğal yolla kilo vermeyi sağlamak, diyabette uzuv kaybını tıkanan damarları açarak engelleme, karaciğer tümörleri, kadınlarda miyom, safra ve idrar kanalları tıkanıklığı, inme gibi birçok rahatsızlığı neşter kullanmadan tedavi edilebiliyor. Dr. Sarıkaya ile sosyal medya aracılığı ile tanışan Amerikalı Dr. Gregg Alzate, Dr. Sarıkaya’nın yaklaşımını ve ülkemizde bu branştaki son durumu görmek için Türkiye’ye geldi.

Dr. Sarıkaya ile nasıl tanıştığını anlatan Amerikalı Dr. Alzate; ”Amerika’da girişimsel radyolojinin tanıtımı amacıyla kurulmuş olan Interventional Initiative (Girişimsel İnisiyatifi) platformunun bu branşı tanıtan videoları vardı. Dr. Sarıkaya, videolara Türkçe alt yazılar hazırlamıştı. O videoyu Facebook’ta takipçileriyle paylaştı. Ben o videolarda yer alan doktordan birisiyim. Bunun üzerine Girişimsel İnisiyatifi talebi üzerine ziyareti planladık.” dedi.

Girişimsel radyolojide Türkiye’yi değerlendiren Amerikalı Dr. Alzate; “Alt yapı, teknik imkan, eğitimli hekim olarak Türkiye, Amerika’nın gerisinde. Dr. Sarıkaya gibi birkaç kişinin çabasıyla var olmaya çalışıyor. Koşulları zorlayan ve bu branşı Türkiye’de tanıtan az kişi var. Türkiye gibi bu branşın çok az tanıtıldığı ülkede her türlü imkânı kullanmak lazım. Bunu da basın, görsel medya ve sosyal medyayı kullanarak yapmak gerekiyor.” dedi. Türkiye’de bulunduğu sırada Dr. Sarıkaya’nın gerçekleştirdiği bir işlemden de bahseden Dr. Alzate; “Birlikte uzuv koruyucu işlem gerçekleştirdik. Tedavi edilmeseydi ayağını kaybetme riski olan bir hastanın ayağındaki küçük damarları açtık. Toplum bilinçlendirmesi ve branş için farkındalığı arttırma anlamında Dr. Sarıkaya’nın tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz. ” diye konuştu.

“Hasta günübirlik taburcu olabiliyor”
Girişimsel radyolojinin hastaneye uğradığımızda yolumuzun düştüğü bölümlerden biri olduğunu belirten Doç. Dr. Başar Sarıkaya; ”Bütün tıbbi görüntülenme radyoloji adı altında geçer. Girişimsel radyoloji o görüntülenme yöntemlerini kullanarak hasta bedeni üzerinde bir takım işlemler gerçekleştirir. Bu yaptığımız işlemler çoğu zaman ameliyata alternatif hatta ameliyatın gerekliliğini ortadan kaldıran işlemler oluyor. Avantajları söyleyecek olursak; ameliyatta genel anestezi, yoğun bakım süreci, dikişi ve uzunca iyileşme periyodu var. Bizim yaptığımız işlemlerde böyle durumlar yok. Hasta çoğu zaman günübirlik taburcu olabilir ya da 1 gece kalıp taburcu olabilir.” İfadelerini kullandı.

”Türkiye’de yaygın değil”
Türkiye’de bu branşın eğitimini nasıl verdikleri hakkında bilgi veren Dr. Sarıkaya, sözlerini şöyle sürdürdü; ”Türkiye’de yıllardan beri bazı üniversite hastanelerimizde bu branş vardı. Amerika gibi ülkelerde yapılıp da Türkiye’de uygulanamayan tedavi yöntemi yok. Bizdeki problem bunun topluma yayılamaması, pek çok hastanede yapılabilir hale gelmemesidir. Bunun sebebi ise bizim üst ihtisas anlamında Türkiye’de bir eğitim programımız olmamasıdır. Eğitim girişimsel radyoloji işlemlerinin yoğun yapıldığı hastanelerde hekimlerin asistanlıklarından sonra birkaç yıl ekstra çaba harcayarak bu işlemi öğreniyorlar. Bu noktada sıkıntılar yaşanıyor.”
Tedavilerin başarı oranına da değinen Dr. Sarıkaya; “Tedavi yöntemini eğitimli ya da tecrübeli eller yaptığı zaman başarı oranı gayet iyidir. Ancak eğitim konusunda bir sıkıntı olduğu için bazı istekli ama eğitimi yetersiz arkadaşlarımız tarafından uygulanmaya başlandığı zaman başarı oranları iyi olmayabiliyor.” ifadelerini kullandı.

”Herhangi bir kesik ve dikiş yok”
Amerikalı Dr. Alzate’nin de gözlemci olarak katıldığı işlemde bir hastaya nasıl işlem uyguladıkları hakkında bilgi veren Dr. Sarıkaya; ”Bir hastamız İstanbul dışından geldi. Ayağının birinci parmağını şeker hastalığı sebebiyle kaybetmiş. Başparmak alınmış ancak alınan yerdeki yarası bir türlü iyileşmemişti ve ayağını kaybetme tehlikesi vardı. Şeker hastalığı bildiğiniz gibi ayaktaki küçük damarları ilgilendirir. Bu damarları tıkar. Bunlar tıkalı olduğu için ayakta oluşan yara iyileşmez daha sonra uzuv kaybına gider. Bu hastamıza damardan müdahale ile herhangi kesik ve dikiş olmadan küçük bir iğne deliğinden geçerek o damarları açtık. Umut ediyoruz ki hastanın ayağı kısa zamanda toparlanacak. Ayağını kaybetme tehlikesi ise ortadan kalkacak.”

”Girişimsel radyoloji çoğu alanda uygulanabiliyor”
Dr. Sarıkaya, girişimsel radyolojinin alanındaki tedaviler için ise şu bilgileri verdi; ”Girişimsel radyolojinin alanı tepeden tırnağa diyebiliriz. Beyinde anevrizma olabilir. Onlara damar içinde müdahale edip, kafatasını açmadan tedavi etme şansımız var. Yine akut inme dediğimiz yani beyin damarlarının tıkanması söz konusu olduğunda ilk 6 ya da 8 saat içinde müdahale edip açabiliyoruz. Kanseri hastalıklarında, özellikle karaciğer tümörlerinde -ki onlar kemoterapi ya da cerrahiye yanıt vermeyebiliyor ya da uygun olmayabiliyor, bu tedavileri kullanma şansımız var. Uzuv kaybı ile sonuçlanacak bir rahatsızlığı engelleyebiliyoruz. İdrar kanalları, safra kanalları ile ilgili sorunları engelleyebiliyoruz. Tüm bunları ciltten girerek tedavi etme şansımız var. Toplumda sık görülen tiroid modüllerinde ameliyatsız olarak nodülü yakarak tedavi etme şansımız var. Kadınlarda sık görülen miyom hastalığında, hastanın rahmini kaybetmesini engelleyerek miyomları anjioyografik yolla tedavi edebiliyoruz. İleri yaşlardaki erkekleri ilgilendiren prostat rahatsızlığını yine prostat anjiyosu ile prostatın damarlarını tıkayarak prostatın küçülmesine ve hastanın rahatlamasını sağlıyoruz. Bunlar hastalara veya hekim arkadaşlarımıza faydalı olabileceğimiz tedavilerin sadece küçük bir kısmı. Daha sayamadığımız belki de yüzlerce işlem ve tedavi var.”

#Ameliyat #Medicana #MedicanaÇamlıcaHastanesi #NöroradyolojiUzmanı #BaşarSarıkaya #manset

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here