Glokom Tedavisinde Yeni Buluş

0
3155

33Glokom tedavisi için üretilen XEN Gel Stent, Kanada’da ruhsat aldı.

 

Yüksek oranda IOP(Göz içi basınç) küçülmesi ile sonuçlanan geleneksel glokom tedavisini modernize eden dünyanın ilk minimal invaziv subkonjonktival stenti Avrupa Birliği’nden sonra, Kanada’da ruhsat aldı.

Glokom tedavisi için minimal invaziv stent (XEN Gel Stent) teknolojisini geliştiren AqueSys Inc. Şirketi Avrupa Birliği’nden CE belgeli ürünün Kanada’da satışı için, Kanada Sağlık Kurumu’ndan “Üçüncü Sınıf Medikal Cihaz Ruhsatı” aldıklarını açıkladı. AqueSys şirketi ürünün Kanada’daki distribütörü olması için Salient Medical Solutions şirketiyle anlaştı ve ürünün Kanada’da tanıtımı için çalışmaların hemen başlamasına karar verildi. XEN Gel Stent adı verilen aparatın daha önceki tedavilere cevap vermeyen primer açık açılı glokom hastalarında göz içindeki basıncı (IOP) düşürmesi bekleniyor.

Kanada’daki Glokom Araştırmaları Topluluğu’nun rakamlarına göre glokom 400.000’den fazla Kanadalıyı etkiliyor. Dünya çapında ise 67 milyon insanın glokomdan etkilendiği tahmin ediliyor. The (CNIB) Kanada Ulusal Körler Enstitüsü Kanada’da görme kaybı sebepleri arasında Glokomun ikinci sırada yer aldığını açıkladı. Açıklamaya göre 250.000’den fazla Kanadalı hastalığın en yaygın şekli olan primer açık açılı glokom ile mücadele ediyor.

Primer açık açılı glokom başka bir belirti göstermeden yakın (periferal) görüşü dereceli olarak düşürür. IOP seviyesi yüksek olarak kalırsa, optik kas tahribatı görme tamamen kaybedilene kadar devam eder. XEN Gel Stent ilk glokom tedavi aparatıdır. IOP değerini düşürmek için geleneksel sabkonjonktival trabekülektomi ve tüp şant porsedürlerinin operasyon sırasında ve sonrası riski daha az olan minimal invasif teknik kullanılarak yapılmasıdır.

Toronto Üniversitesi Kensington Göz Enstitüsü’nde asistan profesör ve araştırma direktörü Dr. Iqbal Ahmed “AqueSys sunkonjonktival akıntıyı ele alma şeklini yeniden keşfetti. Bu 100 yıla yakındır cerrahların güvendiği alandı, ancak bu akıntıya erişim için minimal invasif porsedür hiç kullanılmamıştı. Oysa bu iyi bilinen prosedürün uygulanmasında daha kolay ve güvenli bir yöntemin avantajları mevcuttu. XEN’ in etki mekanizması ergenlik öncesi vakalarda glokom evrelerinin geniş yayılım alanında hedef göz tansiyonunun ayarlanabilmesine imkan sağlıyor. Bu prosedürü katarakt ameliyatlarıyla birlikte veya ayrı olarak kullandım. Etkinliği aynıydı.”

AqueSys CEO’su Ron Bache konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi. “AqueSys CE belgesi alarak, Avrupa’daki tanıtım faaliyetlerine 2014’te başlamıştı. Şimdiye dek Avrupa’da 1800’den fazla XEN Gel Stent uygulaması yapıldı. XEN Gel Stent teknolojisini Kanadalı Oftalmologlarla tanıştırmaktan ve altın değerindeki etkinliğiyle hastalara hizmet etmelerini sağlamaktan oldukça memnun.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here