Gözler ihmale gelmez!

Günümüzde ihmal ve imkânsızlıklar sonucu dünyada her yıl 7 milyonu aşkın kişi görme yetilerini kaybediyor. Yaşamımız boyunca genetik sorunlar, dış etkenler ve yaş gibi pek çok farklı faktör insanların göz sağlığını tehdit ediyor.

Yaptırılacak düzenli muayeneler ile göz sağlığını korumak ve gözleri tehdit edebilecek pek çok farklı rahatsızlığı erken teşhisini sağlamak ise mümkün oluyor. Dünyagöz Feneryolu’ndan Prof. Dr. Tayfun Bavbek, göz sağlığı ve düzenli muayeneler sayesinde yapılacak erken teşhisler ile ilgili bilgiler veriyor.

Göz muayenelerinde doğru ve sağlıklı bir teşhis koyulması için ortalama 20-25 dakika harcanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Bavbek; “Muayene sırasında gözlere damla damlatılarak, göz diplerinin kontrollerinin sağlanması büyük önem taşıyor. Bu şekilde rutin olarak ve yetişkinlerce her yıl yaptırılması tavsiye edilen kapsamlı muayeneler ile pek çok farklı göz hastalığının erken teşhisi sağlanabiliyor. Kapsamlı bir göz muayenesi sırasında, göz hastalıklarının ötesinde pek çok farklı rahatsızlığın ilk teşhisinin konulması da mümkün olabiliyor. Gözden anlaşılan hastalıklar arasında; diyabet, beyin tümörü, MS, Alzheimer’ın yanı sıra çeşitli kalp ve metabolik rahatsızlıklar da bulunuyor. Bu rahatsızlıkların tespiti sayesinde hastalar doğru branşlara yönlendirilerek, kimi zamanlarda hayatlarının kurtarılması dahi sağlanabiliyor” diyor.

dr

Retina hastalıkları günlük yaşamı olumsuz etkiliyor

Özellikle göz küresinin arka duvarını bir duvar kâğıdı gibi kaplayan retina rahatsızlıklarının görme yetisini tehdit edebileceğini belirten Prof. Dr. Bavbek; “Gözlerde ani veya yavaş görme kaybı, kırık veya eğri görme, ışık çakmaları, perdeli görüş, kısa süreli görme kayıpları ve görüş alanında belirli bölümlerin kararması gibi sıkıntılar yaşayan hastaların kapsamlı bir muayeneden geçmeleri hem göz hem de genel sağlıkları açısından büyük önem taşıyor. Şeker ve yüksek tansiyon hastalarının, retinada damar genişlemeleri ve geçirgenlik sorunları yaşamaları olası. Bu rahatsızlıklarda erken teşhis, koruyucu tedavinin başlatılması ve geç kalınmadan yapılacak cerrahi müdahaleler büyük önem taşıyor” şeklinde konuşuyor.

#Gözler #Gözlerihmalegelmez #ihmalegelmez #ihmal #görmeyetileri #görme #manset

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here