Gözyaşı kanal tıkanıklığında lazer tedavisi

0
117

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Hekimlerinden Op. Dr. Lale Geribeyoğlu; göz yaşarması, ağrı, kızarıklık ve şişlik ile kendini belli eden gözyaşı kanal tıkanıklığının yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Dr. Geribeyoğlu, “Gözyaşı kanalının travma, tekrarlayan enfeksiyonlar ya da yapısal sebeplerle tıkanması neticesinde aşırı sulanma ve çapaklanma şikayeti ile kendini gösteren bu hastalığın tedavisinde cerrahi uygulama gerekebilir. Dışarıdan ya da endoskopik (burun içinden) yaklaşımlar ile gerektiğinde lazer sistemleri de kullanılarak gözyaşı kanalı yeniden yapılandırılır. %90-95 oranında başarılı olan bu ameliyatların sonrasında 2-3 günlük bir dinlenme ile günlük hayata kolayca dönülmesi de mümkün olabilmektedir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığında ameliyatlar artık lazerle de burun içinden yapılabilmektedir. İyileşme hızlı ve iz bırakmadan olmaktadır.” diye konuştu.

Operasyon iz bırakmıyor
Gözyaşı kanal tıkanıklığı hakkında bilgi veren Op. Dr. Lale Geribeyoğlu, “Akut durumda kese bölgesinde ağrı, kızarıklık ve şişlik vardır. Hemen antibiyotik tedavisine başlanır. İyileştiğinde artık kalıcı tıkanıklık vardır ve ameliyat gerekir. Kronik gözyaşı kanal tıkanıklığı, göz sulanması ve gözyaşı kesesi iltihabına neden olur. Kronik gözyaşı kanalı tıkanıklığından sulanma ve baskıyla cerahat vardır. Bu tarz durumlarda, tek çare ameliyat. Ameliyat burun içinden yapılır. Dışarıda iz bırakmadığından burun içinden yapılan ameliyat tercih edilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ortalama 30-40 dakika sürdükten sonra hastanede yatılmasına gerek kalmaz; hasta iyi hissettiğinde evine gidebilir. Ayrıca, ameliyat sonrasında yüzde şişlik olmaz, hastalar hemen normal hayatına dönebilir.” ifadesini kullandı.

Op. Dr. Lale Geribeyoğlu, teknolojinin gelişmesiyle birlikte gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisinin de kolaylaştığını kaydederek şöyle devam etti: “Endoskopik yöntemlerle, cilt kesilmeden, iz kalmadan, kanama olmadan gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı yapılmaktadır. Ameliyat sırasında ve sonrasındaki sürecin daha rahat olması sebebiyle yaşlı hastalar dahi rahatlıkla ameliyat olabilmektedir.”

Hastalığın durumuna göre ilaç tedavisi ve Lazer uygulaması gerçekleştirdiklerini belirten Op. Dr. Lale Geribeyoğlu, gerçekleştirilen operasyonların başarılı sonuçlar verdiğini dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here