GSK’dan Gribe Karşı Dört Dörtlük Koruma


GSK, Türkiye’nin ilk kuadrivalan (4 suş içeren) grip aşısı Fluarix Tetra ile grip aşılarında bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

Dünya genelinde 3 ila 5 milyon civarında şiddetli vakaya ve 250 bin ila 500 bin civarında vakada ise ölüme neden olan grip hastalığı için dört dörtlük koruma vadeden Fluarix Tetra, piyasadaki mevcut aşılardan farklı olarak iki A ve bir B influenza suşuna ek ikinci bir B suşu da içeriyor. Aşının Eylül ayı itibariyle Türkiye’de olması bekleniyor.

Yenilikçi, etkin ilaç ve tedaviler üreten GSK’nın ilk dört valanlı grip aşısı Flurix Tetra, Aralık 2012’de Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç dairesi (FDA) tarafından Fluarix Quadrivalent adı ile onaylandı. 21 Şubat 2014 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından da ruhsat onayı verilen Fluarix Tetra, üç yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlerde influenza A ve influenza B virüs tipleri nedeni ile oluşan grip vakalarına karşı aktif bağışıklama sağlamaktadır.

Gerekli tedbirler alınmadığında ölümle sonuçlanabilecek grip, özellikle kalp-damar hastaları, solunum yolu hastalığı olanlar ve kalp-damar hastalıklarına ek olarak şeker hastalığı bulunanlar için büyük risk teşkil ediyor. Örneğin gribe yakalanan kalp-damar hastalarının, kalp-damar rahatsızlığı bulunmayan yetişkinlere oranla 52 kat daha fazla ölüm riski bulunurken, solunum yolu hastalarında bu risk 120 kata kadar çıkıyor.

Gripten korunmanın en etkili yolunun grip aşısı yaptırmak[3] olduğunu vurgulayan GSK Türkiye Medikal Direktörü Dr. Yıldıray Tanrıver Fluarix Tetra’nın gribe karşı en kapsamlı korumayı sağladığını belirterek aşı hakkında bilgi verdi. FluarixTetra’nın mevcut aşılardan farkını anlatan Dr. Tanrıver “İnfluenza suşları mevsimsel gribe yol açan etkenlerine göre, A ve B olarak sınıflandırılıyor. Uygulanmakta olan trivalan (üç suşlu) grip aşıları, iki A ve bir B suşuna karşı koruyuculuk sağlamaktadır. Fakat 2000’li yıllardan itibaren Victoria ve Yamagata adlı iki B suşu, değişen oranlarda dolaşmaya başlamıştır.. B suşunda, trivalan aşı ile değişen oranlarda uyuşmazlıklar ortaya çıkmaktadır Türkiye’nin ilk kuadrivalan aşısı Fluarix Tetra ise iki A suşunun yanı sıra, yeni eklenen bir B suşuyla beraber iki B suşuna karşı da koruma sağlamaktadır” dedi.

Influenza virüsünün Eylül ayından Mayıs ayına kadar ki dönemde görüldüğünü belirten Tanrıver, Sonbahar aylarında uygulanmaya başlayan grip aşısını ilkbahar aylarına kadar uygulamanın mümkün olduğuna değinirken, erken tedbir almanın önemini de vurguladı. GSK, portföyünde bulunan üç valanlı (Influenza A,A,B) grip aşısı Fluarix’in yanı sıra Eylül ayında satışa sunulacak dört valanlı grip aşısı Fluarix Tetra (Influenza A,A,B,B) ile gribe karşı etkin koruma sağlayarak, toplum sağlığına yönelik çalışmalarına devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here