Gülben Ergen ve Bahar Korçan pembe rotanın gönüllü yolcusu oldular

0
5803

Ünlü Moda tasarımcısı Bahar Korçan ve Gülben Ergen’in destek verdiği projenin ayrıntılarının anlatıldığı toplantıda Pembe İzler Derneği Başkanı Arzu Karataş, ”Kadın kanserleri ile ilgili farkındalık yaratmak ve 1000 kadına ücretsiz kontrol amacıyla yola çıktık. Bu proje ile jinekolojik kanser hakkında daha çok kadına, daha çok bilgi ulaştırmak istiyoruz” diye konuştu.

Kanser, giderek daha çok sayıda insanın tanıştığı bir hastalık. Bu kanserler arasında kadınlarda görülen jinekolojik kanserlerin görülme sıklığı da artıyor. Ülkemizde beş bine yakın kadın rahim kanseri, yaklaşık 3 bin kadın yumurtalık kanseri ve bin 500 civarında kadın da rahim ağzı kanseri tanısı alıyor.

Ünlü Moda tasarımcısı Bahar Korçan ve Gülben Ergen’in katıldığı basın toplantısında Pembe İzler Derneği Başkanı Arzu Karataş, Kadın Hastalıkları ve Doğum / Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör, Tıbbı Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Demir, projenin ayrıntılarını aktardı.

Rotamız Pembe, Geleceğimiz Güvende” sloganıyla tüm kadınlara seslenilen Pembe Rota kapsamında; “yumurtalık, rahim ve rahim ağzı kanserleri” konusundaki farkındalığın arttırılması ve 10 bin kadının ücretsiz jinekolojik kanser taramasının yapılması hedefleniyor. Farklı rotalardaki farklı farklı kentlerdeki kadınlara ulaşılacak olan projenin ilk etabında İstanbul’da 1000 kadının ücretsiz jinekolojik taraması, hastalık saptandığında ise tedavisi yapılacak.

Toplantıya katılarak Pembe İzler Derneği’ne ve Pembe Rota Projesi’ne destek veren sanatçı Gülben Ergen de şunları söyledi:

“Kadınlar olarak biz sağlığımızın farkına varalım, kontrollerimizi yaptıralım diye Pembe İzler Derneği, çok güzel bir etkinlik yapıyor. Kanserin adı bile soğuk, zor bir hastalık. Kontrolleri yaptırdığımızda belli ki kurtuluş daha yakın, acı süreci daha az. Ben, kadının hassasiyetinin, kırılganlığının, bedeninde biriktirdiği acıların yumurtalıkta da meme kanserinde de ses bulduğuna inananlardanım. Beden çığlık atıyor. Konuşmazsak, derdimizi doğru ifade edemezsek ya da dinleyen yoksa kadınlar kırılıyor”. Kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğundan bahseden Gülben Ergen “Dünya çapında doktorlarımız ve hastanelerimiz var. Eskiden hastalar yurt dışına gitmek isterlerdi. Ama şimdi yurt dışından Türkiye’ye geliyorlar.” dedi.

#gulbenergen, #baharkorcan, #pemberota, #gonulluyolcu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here