Günde Dört Saatten Fazla Bilgisayar Kullananlar Dikkat!

Bilgisayar hayatımıza girdi ancak kullanım süresini sınırlamazsak  gözlerimiz bozulabilir. Özellikle de bilgisayar başında kesintisiz olarak üç- dört saatten uzun bir süre geçirenlerin büyük bir çoğunluğunda “Bilgisayar İlintili Görsel Sendrom” (CVS) sorunu ortaya çıkabiliyor. 

İstanbul’daki Anadolu Sağlık Merkezi göz hastalıkları  uzmanı Operatör Doktor Burcu Usta Uslu, dört saatten fazla kesintisiz bilgisayar başında olanların yaklaşık yüzde 90’ında CVS (Computer Vision Syndrome -Bilgisayar İlintili Görsel Sendrom) hastalığı görüldüğünü söylüyor.

CVS’in belirtileri baş ağrısı, bulanık görme, boyun ağrısı, gözlerde kızarıklık ve yanma, gözlerde yorgunluk hissi, kuru göz, çift görme ve odaklanma sorunları. Bu belirtilerin  ortaya çıkmasındaki temel etken uzun süre bilgisayar kullanımı. Ancak bunun yanısıra, yetersiz aydınlatma, ışığın ekrandan hatalı saçılımı (glare), hatalı izlem mesafesi,  hatalı oturuş pozisyonu veya tüm bunların kombinasyonları sorunu ortaya çıkaran diğer faktörler.

Doktor Burcu Usta Uslu

Operatör Doktor Burcu Usta Uslu, ofis veya çalışılan ortamdaki diğer uygun olmayan faktörlerin eklenmesi ile (uygunsuz ışıklandırma, uygunsuz oturma pozisyonu gibi) bu bulguların şiddetinin artabileceğini vurguluyor.

Dr. Uslu, “Tanı, hastanın hikayesinin alınması, görsel keskinlik muayenesi, biyomikroskopik muayene ve odaklanma ile ilgili muayeneler yapılarak konulur. Yukarıda saydığımız yakınma ve belirtileri olan bireylerin bir göz doktoruna başvurması gerekir” diyor.

İlk aşamada göz kuruluğunun giderilmesi gerekiyor

Tedavide ilk etapta göz kuruluğunun kontrol ve tedavi edilmesinin amaçlandığını dile getiren Dr. Uslu, “Hekimin tavsiye ettiği gözyaşı damlaları, jöleler veya bunların kombinasyonları kullanılabilir” diyor. Dr. Burcu Uslu, astenopik şikayetler denilen gözde yorgunluk, baş ağrısı, odaklanamama problemleri gibi yakınmalarda ise eşlik eden kırma kusurlarının düzeltilmesi ve diğer tedavilerin planlanması gerektiğini belirtiyor.

Hastalıktan korunma yolları

Op. Dr. Burcu Usta Uslu, bazı temel egzersiz ve uygulamalar ile bu hastalıktan korunmanın mümkün olduğunu söyleyerek şu önerilerde bulunuyor:

• Çalışma esnasında bilinçli olarak gözlerinizi kırpın.

• Uzaktaki bir objeye bakarak kasları gevşetmeye çalışın.

• 20-20-20 kuralı: Her 20 dakikada bir 20 adım ötedeki bir objeye 20 saniye bakın.

• Yukarıdaki uygulamayı yapamıyorsanız  her 30 dakikada bir 20-30 saniye gözlerinizi kapalı tutun.

• Hekiminiz uygun görürse küçük + camlar ile odaklanma sıkıntısınızda rahatlık sağlamaya çalışın.

• Bilgisayarınızın doğru mesafede olmasına özen gösterin, otururken doğru postürde olmaya çalışın.

• Bilgisayar ekran seviyesinin göz hizasından 10-15 derece daha aşağıda olmasını sağlayın.

(voanews)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here