Hacettepe’de Ergoterapi Etkinlikleri

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Bölümü ve Ergoterapi Derneği Gençlik Komisyonu 27 Ekim Dünya Ergoterapi gününü farklı etkinliklerle kutluyor.

Hacettepe Üniversitesi Ergoterapi bölüm öğrencilerinin oluşturduğu Ergoterapi Derneği Gençlik Komisyonu, Ankara Taurus Alışveriş Merkezi’nde Ergoterapi mesleğini tanıtmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla stand açarak farklı etkinliklerde bulunacak. Yine aynı gün halk sağlığında ergoterapi uygulamaları kapsamında Ankara Akyurt Toplum Sağlığı Merkezinde saat 10.00’da “Bel ve Boyun Sağlığı” konusunda halk sağlığı eğitim semineri düzenlenecek.

Ayrıca Dünya Ergoterapi Günü etkinliği kapsamında Ergoterapi Bölümü öğretim elemanları, öğrencileri ve Ergoterapi Derneği Gençlik Komisyonu üyeleri Ergoterapi mesleğini tanıtıcı radyo programları, afiş ve broşürlerle mesleğin halka tanıtımını gerçekleştirecek.

Etkinlikler hakkında bilgi veren Ergoterapi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hülya Kayıhan, “Türkiye için yeni ve önemli bir yere sahip Ergoterapi mesleğinin tanıtılması, hastalar, aileler, öğrenciler, ilgili kamu ve kuruluşları için farkındalık yaratılması, bilgi alışverişi ve işbirliğinin sağlanması ve kanunun öneminin kamuoyuna duyurularak toplumsal farkındalığın ve duyarlılığının artırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu. Ergoterapi mesleğinin Türkiye’de hızla gelişen ve talep edilen mesleklerden biri olduğunu ifade eden Prof. Kayıhan, “Özellikle otizmli çocuklarda duyu bütünleme tedavisinde, engellilerin mesleki rehabilitasyon uygulamalarında ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinde ergoterapiye ve ergoterapistlere ihtiyaç giderek artıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye Ergoterapi Derneği 2012 yılından beri 59 ülkenin üye olduğu Dünya Ergoterapistler Federasyonu’nun (WFOT-World Federation of Occupational Therapists) tam üyesi olarak aktif çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here