Hacettepe’ye Ruhsat İptali!

Sağlık Bakanlığı Kompozit Doku Nakli Bilimsel Danışma Komisyonu toplantısında Hacettepe Üniversite’nin Kompozit Doku Nakli Merkezi Ruhsatının iptal edilmesine oy birliği ile karar verildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kompozit Doku Nakli Bilimsel Danışma Komisyonu’nun bugün Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kompozit Doku Nakli Merkezinde yapılan yüz naklinin nakil endikasyonları yönünden değerlendirilmesi, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kompozit Doku Nakli Merkezinde yapılan ekstremite nakilleri ve yüz naklinin nakil endikasyonları yönünden değerlendirilmesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kompozit Doku Nakli Merkezinde yapılan ekstremite nakilleri ve yüz naklinin nakil endikasyonları yönünden değerlendirilmesi gündemiyle toplandığı bildirildi.

Açıklamada toplantıda şu kararların alındığı bildirildi:

“1- Gazi Üniversitesi Kompozit Doku Nakli Merkezince yapılan yüz nakli değerlendirilmiş ve uygun bulunmuştur.

2- Akdeniz Üniversitesi Kompozit Doku Nakli Merkezince yapılan yüz nakli değerlendirilmiş ve uygun bulunmuştur.

3- Akdeniz Üniversitesi Kompozit Doku Nakli Merkezince yapılan ekstremite nakli değerlendirilmiş olup; üst ekstremitenin endikasyon dahilinde yapıldığı ve uygun olduğu ancak alt ekstremitenin endikasyon listesinde belirtilen kriterlere uymadığı tespit edilmiş ve mevzuata uygunluğunun daha dikkatli değerlendirilmesi konusunda ilgili üniversite uyarılarak bilgilendirilmiştir.

4- Hacettepe Üniversitesi Kompozit Doku Nakli Merkezince yapılan yüz nakli ile ekstremite nakli değerlendirilmiş ve yüz naklinin endikasyona uygun olmadığı, ekstremite naklinin ise endikasyon dışında olduğu tespit edildiğinden ve ayrıca Organ ve Doku Nakli Hizmetleri Yönetmeliği’nin 18. Maddesi, 2. Fıkrası uyarınca, mevzuat gereğinin yerine getirilmediği anlaşıldığından Kompozit Doku Nakli Merkezi Ruhsatının iptal edilmesine, oy birliği ile karar verilmiştir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here