Hareketsiz yaşam kalp hastalıklarının habercisi


Philips’in yaptığı araştırmalar sonucunda Türkiye’deki kalp hastalarının profili ortaya çıktı.

Kalp hastalarının yüzde 72’si hareketsiz bir yaşam sürerken yüzde 65’i stres altında çalışıyor.

Sağlık ve İyi Yaşam sektörünün lider şirketi Philips, yaptığı araştırmalar ile Türkiye’deki kalp hastalarının profilini analiz ediyor. Araştırmalar günümüzde sigara, stres, obezite ve genetik faktörlerin kalp hastalıklarının alt yapısını oluşturmayı sürdürdüğünü gösteriyor.

Türkiye’de sigara kullanımı, obezite, stres, genetik faktörler, hareketsizlik, yüksek kolestrol ve tansiyon gibi risk faktörleri arasında sigara kullanımı, yüzde 92 ile ilk sırada, obezite yüzde 80 ile ikinci, stres yüzde 70 ile 3’üncü, genetik faktörler ise yüzde 64 ile 4’üncü sırada yer alıyor.

Çalışma hayatı açısından risk faktörlerine bakıldığında, yüzde 100’lük bir oranla stresin tablonun en üst noktasında olduğunu, yüzde 74 ile düzensiz ve dengesiz beslenmenin, yüzde 70 ile hareketsizliğin, yüzde 32 ile trafikte geçirilen süre geldiğini görüyoruz.

Kalp krizi geçiren kişilerin yüzde 60’ı sigara içiyor

Kalp hastalarının ortak özellikleri arasında, (%72) hareketsizlik dikkat çekiyor. Philips’in verilerine göre, Türkiye’de kalp hastalarının yüzde 65’i ise stres altında çalışıyor. Kalp hastalarının yüzde 60’ı düzenli sigara kullanırken, yüzde 53’ünün ailesinde genetik olarak kalp hastalığı bulunuyor. Veriler aynı zamanda kalp hastalarının yüzde 52’sinin obez olduğunu gösteriyor. Düzenli egzersiz ve hareketlilik, kalp hastalarının yüzde 86’sının hayatında yeterli düzeyde bulunmuyor. Hastalar hiçbir şekilde tam anlamıyla yeterli düzeyde egzersiz yapmazken, sadece yüzde 4’ü biraz yeterli düzeyde egzersizi hayatına adapte ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here