Haseki Genetik Tanı Merkezi, Sağlıkta Çığır Açacak

0
3129

IMGP1205tmmÜlkemizde yer alan bütün kamu hastanelerine Ağustos 2016 tarihinden itibaren hizmet veren Haseki Genetik Tanı Merkezi, yeni nesil ileri gen dizileme teknolojisi ile sağlıkta yeni bir çığır açıyor.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul Fatih Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren Haseki Genetik Tanı Merkezi, Ağustos 2016 tarihinden itibaren, ülkemizde yer alan bütün kamu hastanelerine hizmet veriyor. Konuyla ilgili bilgi veren Nadir Hastalıklar Derneği Başkanı Prof. Dr. M. Hamza Müslümanoğlu, faaliyetine başladığı günden itibaren merkez bünyesinde birçok genetik testin güvenli ve başarılı bir şekilde yapıldığını söyledi.

Yeni Nesil İleri Gen Dizileme Teknolojisi

Burç 052Kamu hastaneleri içerisinde en geniş genetik test çeşitliliğini sunan merkezde, günlük ortalama 300 – 650 arası örnek kabulü yapılmakta olduğu belirten Nadir Hastalıklar Derneği Başkanı Prof. Dr. M. Hamza Müslümanoğlu Genetik Tanı Merkezi ile alakalı şunları kaydetti: “Haseki Genetik Tanı Merkezi, her geçen gün test listesini, kullandığı yöntemleri, dünya literatürü ve rehberleri çerçevesinde güncellemekte ve genişletmektedir. Şimdi de merkez, kamu hastaneleri içerisinde ilk defa yapılacak birçok yöntemi bünyesine katmaktadır. Merkezde kullanılan yeni nesil ileri gen dizileme teknolojisi ile birçok genetik hastalık panelinin incelenmesi yapılacaktır. Özellikle ülkemizde görülen, nadir genetik hastalıkların tanısına yönelik uygulanacak, kalıtsal ve klinik eksom sekanslama bu anlamda klinik tanıya büyük fayda sağlayacaktır. Yine çok önemli olan,  kanser genetik tanısında kullanılacak, hastaların değişimleri konusunda hızlı sonuç almayı sağlayacak, sıvı biyopsi materyalinden genetik değişimleri inceleyen araştırma yöntemleri de merkezin rutin hizmetlerine dâhil olacaktır. Özellikle bazı genetik tetkikler yurtdışına gönderilmekte idi ve hem uzun zaman beklemeye hem de yüksek maliyetlerle yapılmaktaydı. Ancak yapmış olduğumuz yeni yatırımlarla daha uygun fiyatlara daha kısa sürede yurtdışına göndermeden çözüme kavuşturmuş olacağız.” Dedi. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genetik Merkezi çalışanlarına da teşekkürlerini ileten Müslümanoğlu, merkezin sağlık açısından çığır açacağını söyledi.
Spinal Müsküler Atrofi (SMA), hastaları ile alakalı tetkiklerin hali hazırda yapılmakta olduğunu belirten Müslümanoğlu, Fatih Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi tüp bebek ve PGT merkezi bu genetik tanı merkezi ile entegre olarak taşıyıcı ailelere sağlıklı çocuk sahibi olmalarını sağlayacak çalışmaların da en kısa sürede tamamlanacağını söyledi.

Prof.Dr. M.Hamza Muslumanoglu_

Nadir Hastalıklar Derneği Başkanı Prof. Dr. M. Hamza Müslümanoğlu.

#hasekigenetiktanımerkezi #teknoloji #genetik #gen #Manset

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here