Hasta haklarını gözeten dernekler bir araya geliyor


1.Ulusal Hasta Dernekleri Hasta Hakları Zirvesi ve İnteraktif Söyleşisi  Altı sivil toplum kuruluşunun katılımı ile Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek.

24 Ekim Perşembe “1.Ulusal Hasta Dernekleri Hasta Hakları Zirvesi ve İnteraktif Söyleşisi”  Kadıköy Belediyesi işbirliği ile Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM) de gerçekleşecek. Hasta hakları, hasta ve doktor ilişkileri, tıp alanında alınması gereken hizmetler gibi sağlık alanında büyük önem taşıyan konuları ortak bir platformda tartışmaya açacak olan zirvenin teması “Hastayım Haklarım var” olarak belirlendi.

Sivil toplum liderlerinin ve konuk konuşmacıların katılımıyla gerçekleşecek zirveye, başta Istanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık bakanlığı; SGK; Kızılay, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; olmak üzere çeşitli kamu kuruluşları, özel ve kamu hastane yetkilileri, belediye sağlık yetkilileri ve medya mensupları katılacaklar.

“Hastayım Haklarım var” zirvesinde, sağlık politikalarında söz sahibi olması gereken tüm tarafları tartışmaya davet edildi. Türkiye’de ilk defa, hastalar, hasta haklarını gözeten dernekler, aktivist, sivil toplum liderleri, doktorlar, sağlık çalışanları, devlet, sigorta ve hastane temsilcileri, ilaç şirketleri kamu çıkarları için bir araya geliyor.

Sivil toplum kuruluşlarının, ‘taraf’ olarak,  sorunlarını, haklarını ve taleplerini kamu ile paylaşabilmeleri, özellikle yol gösterici olarak masaya davet edilmeleri ve sağlık politikalarının belirlenmesine tecrübeleri ile katkıda bulunmaları amacını taşıyan zirvede, hasta odaklı bir sağlık sistemini benimsemesi için yapılması gerekenler tartışılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here